آبان 28, 1399 08:00 Asia/Tehran [Updated: آذر 08, 1399 14:59 Asia/Tehran]

وزیر امور خارجه گفت: اگر «جو بایدن» می‌خواهد در آمریکا و سطح بین المللی موفق شود باید این واقعیت را بپذیرد که آمریکا دیگر نمی‌تواند در دنیا هژمون باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدجواد ظریف» در گفت وگو با روزنامه ایران که در نسخه روز چهارشنبه این رسانه منتشر شده است، با تشریح رویداد انتخاباتی آمریکا تصریح کرد: سیاست خارجی «دونالد ترامپ» یکی از ناموفق‌ترین سیاست‌های خارجی آمریکا در تاریخ بود و این کشور را به یک عنصر یاغی تبدیل کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه شکست ترامپ در داخل آمریکا بر اساس سیاست خارجی نبود، اظهار کرد: متاسفانه سیاست خارجی بسیار خطرناک ترامپ در دنیا، نقش زیادی در شکست داخلی او نداشته است و این یک نکته قابل توجه درباره جهت‌گیری جامعه آمریکا است و باید برای کل دنیا هم زنگ خطری باشد و متوجه باشند که جامعه آمریکا به سمت تندروی گرایش نشان داده است.

ظریف افزود: اروپایی‌ها باید از دوران ترامپ درس گرفته باشند و با توجه به اینکه سیاست خارجی از موضوعات مهم انتخاباتی آمریکا نبود، نباید اجازه دهند که مصالح و آینده آن‌ها در واشنگتن تعیین شود.

وزیر خارجه اظهار کرد: تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تقریباً با تنشی که از قبل نیز قابل پیش‌بینی بود، جریان دارد و این انتخابات برخلاف سایر انتخابات پیشین در آمریکا نشان‌دهنده یک انتقال بی سر وصدای قدرت نیست. این ویژگی نیز در شخصیت  ترامپ وجود داشته و هست که حاضر است هر کاری کند تا دوباره به قدرت برسد.

ظریف در ادامه با تاکید بر اینکه سیاست ترامپ در خروج از برجام و فشار حداکثری وی بر ایران شکست خورد، خاطرنشان کرد: میزان موفقیت و شکست «جو بایدن» در صحنه بین المللی به این بستگی دارد که چقدر تلاش کند خودش و آمریکا را با جابجایی قدرت جهانی از غرب به شرق تطبیق دهد یا چقدر مانند اسلافش بیهوده تلاش کند که مانع این جابجایی شود.

وزیر امور خارجه درباره این مهم که «مقاومت و ایستادگی سه ساله مردم ایران و البته دیپلماسی هوشمندانه ای که وزارت خارجه دنبال کرد، توانست به لحاظ سیاسی آمریکای ترامپ را منزوی کند و این ایستادگی می تواند در حکم یک سرمایه اجتماعی و ملی برای بهره برداری در شرایط احتمالی آینده تلقی شود» توضیح داد: آمریکا تعهداتی دارد که تعهدات آمریکا به عنوان عضو ملل متحد است و باید آنها را چه به عنوان عضو برجام یا غیرعضو برجام انجام دهد.

آمریکا شأن شرط گذاری ندارد

ظریف در پاسخ به این پرسش که اگر بایدن در کاخ سفید مستقر باشد و لغو تحریمها را مشروط به انجام اقداماتی از سوی ایران کند. پاسخ مستقیم ما چیست؟ گفت: حتماً این است که آمریکا در شأنی نیست که بخواهد شرط بگذارد.

وی تصریح کرد: آمریکا موظف است که به عنوان عضو ملل متحد و به عنوان عضو دائم شورای امنیت قطعنامه 2231 را اجرا کند. اگر این قطعنامه را اجرا کند و تحریمها برداشته شود و مانعی برای فعالیت اقتصادی ایران نباشد، ایران هم اعلام کرده که تعهدات برجامی خود را اجرا می کند.

تماس با ایران

وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش که اگر مقامات دولت  بایدن بعد از استقرار و آغاز مأموریت خودشان برای لغو تحریمها مستقیم با مقامهای دیپلماتیک ایران تماس بگیرند، شما به آنان پاسخ میدهید؟ تصریح کرد: آنچه که واضح است، اقداماتی است که ما و آمریکا باید انجام دهیم تا برجام از سوی ما و قطعنامه 2231 از سوی آمریکا کاملاً اجرایی شود؛ آمریکایی ها می توانند این اقدامات را خودشان انجام دهند، بعد از آن می توان مذاکره کرد.

ظریف اظهار داشت: هیچ ابهامی در این کار نیست که نیازی به نکته ای داشته باشد. اگر نیازی باشد، امکان انتقال نظرات ما از مسیرهای مشخص وجود دارد. امکان انجام این کار وجود دارد. اگر نیازی باشد امکان دارد مشخص شود که ما چگونه رفتار خواهیم کرد یعنی ایران هم مشخص خواهد کرد. مثلاً مشخص می کنیم که اگر تعهدات آنها اجرا شود، ما اعلام می کنیم آمادگی داریم چه کارهایی را در اجرای تعهدات برجامی خود انجام دهیم. چنانکه در نامه رئیس جمهوری صریحاً نوشتیم که به هر میزان تعهدات طرف مقابل اجرا شود، ما هم تعهدات خود را برمیگردانیم.

وی افزود: دیدگاهی در داخل کشور مطرح است مبنی بر اینکه پروسه لغو تحریمها بدون انجام هیچ گفت وگویی صورت بگیرد. من تبیین کردم که چرا این کار نیازی به مذاکره ندارد. ما مخالف مذاکره نبودیم، مخالف مذاکره هم نیستیم، مذاکره هم در چارچوب 1+5 امکانپذیر است، اما ورود آمریکا به این چارچوب نیازمند این است که خودش را با مقررات تطبیق دهد. ما هم نمی گوییم که خود را با مقررات تطبیق نمیدهیم. اگر آمریکا خود را با مقررات تطبیق دهد، ما نیز خودمان را با مقررات تطبیق میدهیم و این موضوعی است که صریحاً اعلام شده است.

 

117

بیشتر بخوانید:

ظریف: ایران منتظر رفتارهای دولت جدید آمریکا است

ظریف: ترامپ رفت؛ ما و همسایگانمان ماندیم

کلیدواژه

کامنت