آذر 04, 1399 22:01 Asia/Tehran [Updated: دی 25, 1399 20:41 Asia/Tehran]
  • انتقاد همتی از مصوبه اخیر ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک

تهران- ایران پرس: رئیس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به رئیس جمهور، مصوبه اخیر درباره ترخیص کالاهای رسوبی از گمرک که بدون حضور نماینده بانک مرکزی تصمیم‌گیری شد را غیرعملیاتی، خلاف قوانین و موجب پیچیده تر شدن مشکلات ارزی و تجاری دانست.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «عبدالناصر همتی» در این نامه انتقادی به حسن روحانی، رئیس جمهور از تکالیفی که این مصوبه بر عهده بانک مرکزی گذاشته، انتقاد و تاکید کرد که این تصمیمات موجب تشدید و پیچیدگی بیشتر مشکلات تجاری و ارزی خواهد شد.

در این نامه آمده است مصوبه جلسه 11 آبان وزارت صنعت، معدن و تجارت که با حضور مدیران آن وزارتخانه، گمرک و برخی نهادهای نظارتی و بدون حضور نماینده بانک مرکزی برگزار شد، تکالیفی را برای بانک مرکزی در نظر گرفته که این تکالیف از جهات مختلف غیرعملیاتی و خلاف قوانین و مقررات جاری است.

تامین ارز کالاهای اساسی موجود در گمرک با قید فوریت از جمله تکالیف در نظر گرفته شده برای بانک مرکزی است، حال آنکه اولا، رقم بودجه و تسهیم آن برای واردات کالای اساسی مصوب و معین است و به صورت دستوری قابل تغییر نمی باشد و ثانیاً، تامین ارز منوط به تحقق درآمدها می باشد که این امر نیز خارج از کنترل و اراده این بانک می باشد.

در این نامه همچنین آمده است تامین ارز به صورت اعتباری که در این مصوبه مطرح شده، در چارچوب ظرفیت‌های موجود قابل انجام است و تکلیف ذکر شده که بدون توجه به ظرفیت‌های موجود و لزوم استفاده هدفمند و تدریجی آنها بر عهده بانک مرکزی قرار داده شده، قابل اجرا نیست. 

لازم به ذکر است که طی 7 ماهه سال جاری بالغ بر 750 میلیون یورو به صورت اعتباری کالای اساسی (ذرت روغن خام و دانه‌های روغنی) تامین و کالا وارد کشور شده است.

در همین حال، همتی در این نامه، مکلف کردن بانک مرکزی به صدور کد رهگیری ظرف مدت 24 ساعت را تیز به دلایل مختلف غیر عملیاتی عنوان کرده که راهگشای مشکلات نیز نمی‌باشد.

به گفته همتی الزام به ارائه کد رهگیری برای ترخیص کالا از گمرک، ابزار نظارتی بانک مرکزی بر معاملات ارزی را حذف می‌کند و به عدم شفافیت و مشکلات متعددی منجر می‌شود که بعد از مدتی دامن‌گیر کشور خواهد شد. از سوی دگر، کد رهگیری توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود بلکه توسط بانک‌های عامل صادر می گردد و مکلف کردن بانک مرکزی به صدور کد رهگیری اساسا قابلیت اجرایی ندارد. 117

کلیدواژه