آذر 05, 1399 12:01 Asia/Tehran [Updated: دی 25, 1399 20:41 Asia/Tehran]
  • روحانی: پایان دوران ترامپیسم از مظاهر شکست حتمی و قطعی دشمن در جنگ اقتصادی است

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور با قدردانی از مقاومت ملت ایران در جنگ اقتصادی سه ساله در برابر ترامپی‌ها، تصریح کرد: یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران و شکست حتمی و قطعی دشمن در این جنگ اقتصادی، پایان دوران ترامپیسم است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» روز چهارشنبه در جلسه هیات با تبریک روز بسیج و سالروز فرمان امام خمینی(ره) در سال ۵۸ گفت: بسیج یکی از یادگارهای مهم امام راحل است که همیشه می‌توانیم از آن برای حفظ استقلال، منافع ملی، رشد و توسعه کشور و حمایت از مردم استفاده کنیم.

رئیس جمهور با تقدیر ویژه از ملت ایران بابت مقاومت در مقابل دشمن، گفت: در تاریخ ایران دو دفاع مقدس داشتیم. یک دفاع مقدس ۸ ساله در برابر صدامیان و یک دفاع مقدس در برابر جنگ اقتصادی ترامپیان و بحمدالله ملت ما هم در هر دو جنگ موفق و پیروز شد.

رئیس جمهور با اشاره به حمایت شرق و غرب در جنگ ۸ ساله از رژیم متجاوز صدام اظهارداشت: در این جنگ ۳ ساله هم تقریباً تنها بودیم و کسی ما را یاری و کمک نکرد، اما این کارگران، کشاورزان، صادرکنندگان و تلاشگران تولید به عنوان سربازان خط مقدم جبهه اقتصاد و مردم عزیز ما بودند که مقاومت و ایستادگی کردند و تا امروز ما را به پیروزی و موفقیت رساندند.

روحانی با اشاره به پایان دوران ترامپ و جنایت‌های او علیه ملت ایران، افزود این آدم بدترین جنایت‌ها را در تاریخ آمریکا نسبت به ملت‌های مستقل به ویژه ملت ایران و فلسطین و سایر ملت‌هایی که تحت ظلم و ستم او قرار داشتند، انجام داد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این آدم اقدامات ضدانسانی، تروریستی و سبوعانه‌ای نسبت به ملت ایران حتی در دوران کرونا انجام داد و هر روز به فشارهای خود علیه کشورمان افزود تا جایی که گروه حاکم بر کاخ سفید با اقدام صندوق بین‌المللی پول که قصد داشت ۵ میلیارد دلار برای مسایل پزشکی و مقابله با کرونا اختصاص دهد، مخالفت کرد.

دکتر روحانی عوامل شکست ترامپ را سیاست‌های غلط خارجی، بهداشتی، اقدام نژادپرستانه و غیرقابل اعتماد بودن وی عنوان کرد و گفت خدا را شکر که این شر از سر مردم آمریکا و مردم منطقه پاک شد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دولت آتی آمریکا باید اقدامات بزرگی را انجام دهد تا بتواند اشتباهات گذشته و آن همه اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرده، جبران کند، اظهارداشت: امیدواریم دولت آینده آمریکا در اولین قدم‌های خود با صراحت سیاست‌های ترامپ را نسبت به ایران و همچنین اقدامات ضد حقوق بشری و تروریستی او را محکوم و سیاست‌های نادرستی را که دولت قبلی در طول ۴ سال اعمال کرده است، جبران کند.

روحانی با اشاره به اصل تعهد در برابر تعهد و اقدام در برابر اقدام به عنوان سیاست جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، حل برخی مسائل بسیار آسان است. ایران و آمریکا هر دو می‌توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برمی‌گردند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از ملت ایران بخاطر رعایت دستورالعمل‌های پزشکی بویژه در 2 هفته اخیر، اظهار داشت: در 2 هفته‌ای که بسیاری از شهرها شرایط قرمز، نارنجی و زرد اعلام شده بر اساس آمار قرارگاه مردم بیش از 90 درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کردند و این اقدام افتخارآمیزی است و مردم در این زمینه کار بزرگ و حماسی انجام دادند و به فضل الهی در پایان 2 هفته شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: هیچ راهی برای مقابله با ویروس کرونا جز همکاری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود ندارد، ضمن اینکه 14 دستورالعملی که در جلسه ستاد کرونا تصویب شده را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد و در حد توان کمک‌های ضروری را انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش شرکت‌های دانش بنیان و کادر درمانی گفت: امروز با تلاش‌های انجام شده می‌توانیم برای مقابله با کرونا روی پای خود متکی باشیم.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با رهبر معظم انقلاب، گفت: مقام معظم رهبری در این جلسه دستورات مهمی را در رابطه با جهش تولید کسر بودجه و مسایل مربوط به نظام بانکی و حمایت از قشر کم‌درآمد صادر فرمودند که به همه وزرا و مسئولین تأکید شده که این موارد را پیگیری کنند.

رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و نقاط ضعف موجود در خصوص تراکم جمعیتی در حوزه حمل و نقل بویژه در اتوبوس و مترو در برخی از ساعات روز، گفت: در جلسه روسای کمیته‌های تخصصی کرونا این موضوع مورد توجه قرار گرفته، لذا تصمیم گرفتیم از هفته آینده وزرا و مدیران دستگاه‌‌های اجرایی به حداقل ضروری حضور کارمندان در ادارات اکتفا کنند و بخش‌هایی که حضور آنها ضرورتی ندارد را تعطیل کنند تا شاهد خلوت‌تر شدن اتوبوس‌ها و مترو باشیم و شرایط بهتری برای سلامتی مردم جامعه فراهم شود.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود نیز با بیان اینکه برنامه‌های دولت براساس شرایط سخت تدوین شده است، گفت: در شرایط قبل از سال ۱۳۹۷ با تلاش مردم و همه دست‌اندرکاران در دولت و قوای دیگر می‌توان آمار و ارقام شاخص‌های اقتصادی و دستاوردها را با دوران بلندمدت تاریخ ایران مقایسه کرد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: رشد تولید ناخالص ملی در متوسط ۴۱ سال، ۱.۵ درصد است و رشد اقتصادی و رشد اقتصادی در ۳ سال ۹۴ الی ۹۶ ، ۴.۷ درصد است. یعنی بیش از ۳ برابر رشد افزایش داشته است. میزان اشتغال خالص هم در ۴۱ سال به طور متوسط ۲۶۱ هزار است و در این ۳ سال به طور متوسط ۶۸۴ هزار نفر است.

دکتر روحانی اضافه کرد: میزان صادرات غیرنفتی در ۴۱ سال به طور متوسط ۱۰ میلیارد دلار بوده، اما در این ۳ سال به طور متوسط بیش از ۳۰ میلیارد دلار بوده است. تورم هم متوسط ۴۱ سال ۱۹.۵ درصد است در این ۳ سال تورم به طور متوسط ۱۰.۲ دهم است.// 114

کلیدواژه