آذر 09, 1399 22:16 Asia/Tehran [Updated: آذر 10, 1399 05:31 Asia/Tehran]
  • تصویب طرح خروج ایران از پروتکل الحاقی در کمیسیون امنیت ملی مجلس

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد: براساس طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، در صورت عمل نکردن طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، ایران ظرف 2 ماه آینده از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی خارج می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ابوالفضل عمویی» یکشنبه شب با اشاره به تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت: در این جلسه 9 ماده این طرح و کلیات آن به تصویب اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران رسید.

عمویی تاکید کرد: در ماده 6، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است در صورت عمل نکردن کشورهای 4 به علاوه یک (فرانسه، روسیه، چین، انگلیس و آلمان) به تعهدات خود در قبال ایران بر اساس برجام و عادی نشدن روابط بانکی و رفع نشدن موانع صادرات و فروش نفت ایران، 2 ماه پس از تصویب این قانون، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران افزود: چنانچه اعضای 4 به علاوه یک به اجرای تعهدهای خود برای رفع تحریم‌ها اقدام کنند، دولت ایران براساس ماده 7 این قانون، گزارش اقدامات را به مجلس ارائه داده و مجلس ایران واکنش احتمالی خود را به موضوع بررسی می‌کند.

عمویی همچنین گفت طبق ماده یک طرح، سالانه 120 کیلوگرم اورانیوم با غنای 20 درصد در ایران تولید و ذخیره خواهد شد و طبق ماده دو نیز سازمان انرژی اتمی ایران مکلف می‌شود ماهانه 500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با سطح پایین تولید و نگهداری کند.

به گفته عمویی، طبق ماده 3 نیز سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی مکلف به بهره‌گیری از ماشین‌های نسل جدید سانترفیوژهای IR2M و IR6 و همچنین مکلف به بهره‌برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران خاطرنشان کرد: براساس ماده 5 نیز سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است همزمان با عملیات بهینه‌سازی راکتور آب سنگین اراک، یک راکتور آب سنگین 40 مگاواتی دیگر با هدف تولید رادیو ایزوتوپ‌های بیمارستانی، طراحی و زمان راه‌اندازی این راکتور را نیز به مجلس اعلام کند.

عمویی با اشاره به اینکه ماده 8 و 9 این قانون به ترتیب درباره الزام اجرای این قانون و حمایت از آن و تأمین اعتبارات لازم است، اظهار کرد: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اصلاحات مختلفی داشته است که پس از تصویب اصلاحات که امروز انجام شد، طرح در هفته جاری به صحن علنی مجلس ارجاع خواهد شد تا بررسی شود.//114

کلیدواژه