آذر 11, 1399 09:25 Asia/Tehran [Updated: بهمن 05, 1399 14:23 Asia/Tehran]
  •  تاکید ایران بر ضرورت واکنش قاطع سازمان ‌ملل به ‌ترور فخری‌زاده

سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو بر ضرورت واکنش قاطع سازمان ملل درخصوص ترور «محسن فخری زاده» دانشمند برجسته ایرانی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در ژنو در نامه‌ای به «میشل باشلت» Michelle Bachelet کمیسر عالی حقوق بشر ملل متحد، با اشاره به وجود شواهد جدی از دست داشتن رژیم صهیونیستی در ترور دانشمند ایرانی، این اقدام شنیع را «نقض فاحش حقوق بین الملل، حقوق بشر و همه ارزش‌های اخلاقی» توصیف کرد.

بقایی هامانه همچنین درخصوص عواقب خطرناک تروریسم دولتی جنگ طلب بر حاکمیت قانون و صلح و امنیت بین المللی هشدار داد. 

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو در ادامه این نامه با تشریح خدمات علمی و پژوهشی شهید فخری زاده از جمله در تولید کیت‌های تشخیص کرونا و همچنین مدیریت پروژه تولید واکسن کووید 19 در ایران، ترور این دانشمند را نشانه بارز خباثت بانیان این ترور برای ممانعت از رشد و شکوفایی علمی ایران دانست.

بقایی هامانه با یادآوری مسئولیت سازوکارهای حقوق بشری به ویژه دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر در برابر چنین اقداماتی که مصداق واقعی تروریسم دولتی بوده، از کمیسر عالی حقوق بشر خواست این اقدام را محکوم کند.

«اگنس کالامارد» Agnès Callamard گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد اخیراً در توئیتی ترور دکتر فخری زاده را مصداق بارز قتل خودسرانه و نقض صریح حقوق بین الملل دانست.

«محسن فخری‌زاده» رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران و از دانشمندان صنعت هسته‌ای کشور جمعه گذشته (27 نوامبر) در حمله تروریستی در اطراف تهران به شهادت رسید.112

بیشتر بخوانید:

غریب آبادی: آژانس باید موضع خود درباره ترور شهید فخری زاده را اعلام کند

کلیدواژه