آذر 20, 1399 10:54 Asia/Tehran [Updated: فروردین 25, 1400 14:34 Asia/Tehran]

روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، اتصال خط آهن دو کشور (راه اهن خواف - هرات) را گامی ارزنده در مسیر استحکام بیشتر پیوندها و همکاری های ملت و دولت دو کشور دانستند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» و «محمد اشرف غنی» روز پنجشنبه در مراسم بهره برداری از راه آهن خواف - هرات اظهارداشتند که افتتاح این پروژه تاریخی گام مهمی در مسیر احیاء و جهش همکاری های مشترک دو کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری کشورمان در این مراسم خطاب به «مردم عزیز افغانستان» گفت: امروز روز سلام، رحمت و گشایش برای دو ملت بزرگ افغانستان و ایران است؛ دو ملتی که از یک ریشه، تاریخ، فرهنگ و از یک منطقه در طول تاریخ، برادری و همسایگی خود را به عنوان بهترین یاران یکدیگر حفظ کرده اند.

روحانی اظهارداشت: اتصال و پیوند ما همیشه از طریق دلها، اندیشه ها، فرهنگ ها، رفتارها و تلاش های مشترکمان بوده است و امروز ریل راه آهن این پیوند را مستحکم تر می کند.

وی با بیان اینکه امروز روز شادمانی و فراموش نشدنی برای دو ملت ایران و افغانستان است، گفت: مایل بودم این مراسم به صورت حضوری برگزار شود اما به دلیل دستورالعمل های بهداشتی مرتبط با بیماری کرونا ناچار شدیم از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کنیم.

افتتاح راه آهن خواف - هرات مسیری برای رسیدن به رفاه اقتصادی

رئیس جمهور افغانستان نیز در این مراسم بهره برداری از پروژه تاریخی و حیاتی خط آهن خواف - هرات را نتیجه تلاش‌های خستگی ناپذیر هر دو کشور در عرصه اتصال منطقه و رسیدن به رفاه اقتصادی آینده دانست و گفت: آرزو داشتم که در افتتاح این پروژه بزرگ به صورت حضوری داشته باشم، اما محدودیت ناشی از ویروس کرونا باعث شد تا این پروژه حیاتی را به صورت غیرحضوری از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح نماییم.

محمد اشرف غنی در مراسم افتتاح راه آهن خواف - هرات

محمد اشرف غنی اظهارداشت: تکمیل این پروژه مهم با وجود محدودیت‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا، نشانه بارز اراده ملی هر دو کشور و محصول زحمات شبانه‌روزی و جانفشانی‌های مسئولین، مهندسین و کارگران و دست‌اندرکاران این پروژه مهم است.

وی تصریح کرد: افتتاح این پروژه تاریخی بی تردید گام مهمی در جهت جهش همکاری های اقتصادی دو کشور خواهد بود.

راه آهن خواف - هرات تا ایستگاه روزنک به طول 140 کیلومتر و با هدف تکمیل بخشی از کریدور ریلی بین‌المللی شرق به غرب و توسعه منطقه، امروز (پنجشنبه) به طور رسمی با حضور «حسن روحانی» و «محمد اشرف غنی» روسای جمهوری ایران و افغانستان به بهره برداری رسید.

117

بیشتر بخوانید:

راه آهن خواف - هرات به بهره‌برداری رسید

امروز؛ افتتاح راه آهن خواف - هرات با حضور روحانی و اشرف غنی

 ظریف: خط آهن خواف - هرات به ثبات و توسعه منطقه کمک می‌کند

فردا؛ اتصال راه‌آهن ایران به افغانستان با حضور روسای جمهور دو کشور

کلیدواژه