آذر 30, 1399 18:35 Asia/Tehran [Updated: مهر 01, 1400 15:48 Asia/Tehran]

تهران- ایران‌پرس: رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت، توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپا از رسالت‌های مهم رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «ابوذر ابراهیمی‌ترکمان» روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران‌ برتر افزود، دسترسی‌هایی که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نقاط مختلف جهان دارد و تجربیاتی که رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور کسب کرده‌اند، پژوهش‌های انحصاری را پدید آورده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد، از اقدامات تاثیرگذار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تولید کتاب‌های «تاریخ شفاهی» است که در گردآوری آن از رایزنان فرهنگی ایران استفاده شده است.

ابراهیمی‌ترکمان اظهار داشت، همانطور که در وزارت خارجه کتاب سبز حاوی اطلاعات کشورهای مختلف منتشر می‌شود، در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم کتاب‌های فیروزه‌ای برای بررسی و مشخص کردن وضعیت فرهنگی کشورها منتشر خواهد شد.

«کمال خرازی» رییس شورای راهبردی روابط خارجی هم در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و تجلیل از پژوهشگران‌برتر به طور مجازی شرکت کرد و گفت، خوشبختانه رایزن‌های فرهنگی ایران در کشورهای دیگر نقش موثری در انجام پژوهش‌ها داشته‌اند.

خرازی افزود، ارتباط با فرهنگ‌های سایر کشورها برای رایزن‌های فرهنگی ایران با اهمیت است و نمایندگان فرهنگی کشور با بهره‌گیری از این ارتباطات، پژوهش‌های خوبی انجام داده‌اند. 

«سید عباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در پیامی که به صورت ضبط شده پخش شد گفت، عنصر فرهنگ به اندازه امنیت و اقتصاد در روابط بین‌الملل تأثیرگذار است و با همین نگاه می‌توانیم مسئله فرهنگ را در روابط بین‌الملل دنبال کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود، هر چه زمان می‌گذرد اهمیت قدرت نرم افزایش پیدا می‌کند و اینکه اگر در روابط بین‌الملل بر مبنای قدرت کشورها، ارتباطات تعریف پیدا می‌کند، امروز بیش از گذشته این نکته معنادار شده است که بیش از قدرت سخت، قدرت نرم است که  قدرت و اقتدار می‌سازد.

117

بیشتر بخوانید:

کلیدواژه