دی 15, 1399 22:37 Asia/Tehran [Updated: دی 15, 1399 23:01 Asia/Tehran]
  • قالیباف: ترور سردار سلیمانی، مصداق تروریسم دولتی سازمان‌یافته است

رئیس مجلس شورای اسلامی، ترور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» توسط آمریکا را مصداق تروریسم دولتی سازمان یافته، نقض آشکار حاکمیت ملی و استقلال عراق و نقض حاکمیت جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدباقر قالیباف» در نامه‌ای به جمعی از رئیسان مجالس کشورهای جهان، رئیس اتحادیه بین المجالس، دبیران کل مجمع مجالس آسیایی و اسلامی و همچنین «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، یادآوری کرد دولت آمریکا سوم ژانویه 2020 در یک اقدام تروریستی سازمان یافته و هدفمند، سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» از فرماندهان ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران و همراهان وی را در محدوه غیر نظامی فرودگاه بین المللی بغداد و با توسل به حمله موشکی به شهادت رساند.  

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به اینکه سفر سپهبد سلیمانی به عراق بنا به دعوت دولت این کشور بوده است، تصریح کرد این مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر به عنوان عالی ترین مستشار نظامی جمهوری اسلامی ایران در کنار نیروهای مسلح و دولت عراق نقش مهمی را در مبارزه با تروریسم در این کشور برعهده داشت.

قالیباف خاطرنشان کرد دولت آمریکا در حالی این حمله تروریستی را انجام داد که هیچ‌گونه وضعیت جنگی میان تهران و واشنگتن برقرار نبوده و از منظر حقوق بین‌الملل دیدار مقام ارشد نظامی جمهوری اسلامی ایران از جمهوری عراق در راستای کمک به آرامش و ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم بوده و هیچ تهدید و خطر جدی و فوری علیه دولت آمریکا در پی نداشته است.  

قالیباف، ترور سپهبد سلیمانی را در تعارض با منشور سازمان ملل متحد و کنوانسیون‌های بین المللی دانست و تاکید کرد: این اقدام تروریستی به تلاش جامعه بین المللی برای مبارزه با تروریسم، حاکمیت قانون در مناسبات جهانی و امنیت و آرامش منطقه آسیب جدی وارد کرده و صلح و امنیت بین المللی را به صورت جدی به مخاطره انداخته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در این نامه با محکوم کردن اقدام تروریستی دولت آمریکا بر ضرورت تلاش مجالس کشورهای جهان و جامعه بین المللی برای جلوگیری از تکرار چنین فجایع تروریستی تاکید کرد.// 114

بیشتر بخوانید:

شهید سلیمانی به دنبال صلح جهانی بود

انتقاد گزارشگر سازمان ملل ازاقدام غیر قانونی آمریکا در ترور سردار سلیمانی

ظریف: نحوه شهادت سردار سلیمانی، نشان‌دهنده زبونی و بدبختی ترامپ است

کلیدواژه