دی 30, 1399 10:18 Asia/Tehran [Updated: اسفند 15, 1399 21:22 Asia/Tehran]
  • مجلس از پاسخ ظریف به نماینده مشهد قانع نشد

تهران- ایران پرس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ وزیر امور خارجه به سوال نماینده مردم مشهد و کلات قانع نشدند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی، سوال ملی نماینده مشهد از وزیر امور خارجه در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و نمایندگان بعد از شنیدن سخنان وزیر و «جواد کریمی قدوسی» با 55 رای موافق، 173 رای مخالف و 18رای ممتنع، عدم قانع نشدن خود را اعلام کردند.

«ابوالفضل عمویی» سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست با قرائت گزارش این کمیسیون برای طرح سوال ملی گفت: سوال ملی کریم قدوسی از وزیر امور خارجه درباره علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی است که به علت عدم حضور وزیر امور خارجه در کمیسیون برای پاسخ به این سوال، سوال مذکور ملی محسوب شده و برای ایفاد در صحن علنی مطرح می‌شود.

در ادامه «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه در سخنانی ابتدا با عذرخواهی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برای عدم حضور در کمیسیون گفت: ابتدا لازم است دلیل عدم حضور خود را عرض کنم که همزمان با نشست کمیسیون، اجلاس وبیناری سران آستانه بود که مجبور بودم در این جلسه حاضر شوم.

وزیر امور خارجه افزود: هدف سیاست خارجی مقابله با سیاست‌های آمریکا و رقبا است و ابزار در اختیار وزیر امور خارجه، مذاکره و مصاحبه است و ابزار دیگری در اختیار نداریم. البته خوشحالیم که امروز که روز آخر دولت منحوس «دونالد ترامپ» است، توانستیم با همین ابزار ترامپ را شکست دهیم. البته شکست فشار حداکثری ترامپ علاوه بر دیپلماسی کشور، مقاومت ملت ایران است.

ظریف در ادامه گفت: ملاقات بنده نه یک هفته بعد از سردار سلیمانی بود بلکه یک سال و نیم قبل برای آزاد کردن یک سلیمانی دیگر بود و  آن دکتر سیلمانی بود. فرد ملاقات کننده یک همراه داشت که بعد مشخص شد که 10 سال پیش در رژیم صهیونیستی بوده است. گناه من این بود که برای آزاد کردن ایشان باید با افرادی مذاکره می کردیم که هیچ از آنها خوشم نمی آمد.

وی ادامه داد: بنده همچنین با جان کری یا صدام مذاکره کردم اما مگر از این مذاکره بنده خوشم می آمده است.

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در جریان سوال خود از «محمد جواد ظریف» مبنی بر اینکه علت تلاش شما برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی چیست؟، گفت: در سالروز صدور پیام امام راحل (ره) به اتحاد جماهیر شوروی هستیم که در 11 دی ماه سال 67 خطاب به صدر هیات رئیسه اتحاد جماهیر شوروی و در نخستین روز سال میلادی ۸۹ سفرایی را همراه با نامه‌ای به کاخ مسکو فرستادند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: امام راحل (ره) در آن نامه الهی خبر از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و همچنین فروپاشی ایالات متحده آمریکا داد و امروز، یک روز تاریخی است که ما شاهد فروپاشی آمریکا هستیم و کاخ ستم و کنگره این کشور زیر پای دژخیمان قرار دارد.

نماینده مردم مشهد تصریح کرد: مقام معظم رهبری در زمان انتخابات آمریکا فرمودند که از من سوال شده از میان ترامپ و کلینتون کدام یک بهتر است که رأی بیاورد، ایشان اعلام کردند که با هردو موافقم زیرا هر کدام که رأی بیاورد آمریکا را تا چهار سال آینده به زمین خواهد زد زیرا این وعده الهی است و اکنون در حال محقق شدن، است.

کریمی قدوسی خطاب به ظریف اظهار کرد: آمریکای تماشایی را تماشا کنید، این همان آمریکایی است که شما در آغازین روزهای مذاکره بیان کردید، آمریکا با یک بمب می‌تواند ایران را از پای درآورد.

وی با اشاره به سوال خود از وزیر امور خارجه، اظهار کرد: سوال من درباره مصاحبه شما بعد از شهادت سردار سلیمانی است که بعد از شهادت سردار اعلام کردید که همچنان آماده مذاکره با آمریکا هستید و یک هفته قبل از آن هم با برگمن افسر رژیم صهیونیستی ملاقاتی داشتید و این شهادت زیرساخت هایی را فراهم کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: نماد این شهادت برجام بود، برجامی که چند روز قبل هم خطاب به اروپایی ها اعلام کردید، ایران برجام را زنده نگه داشته است اما برجام مرد و بوی گند آن مردم را آزرده کرده و این مجلس انقلابی با قانون انقلابی خود آن را دفن کرد.

کریمی قدوسی بیان کرد: مقام معظم رهبری در جمعه بعد از شهادت سردار سلیمانی در خطبه های خود فرمودند جنتلمن های پشت میز مذاکره همان تروریست های فرودگاه بغداد هستند.

بر اساس این گزارش امروز همچنین سوال ملی «فرهاد بشیری» از سوی «محمدجواد ظریف» در دستور کار صحن علنی قرار گرفت که بعد از شنیدن سخنان وزیر و نماینده سوال کننده نمایندگان از سخنان ظریف قانع نشدند و بدین ترتیب وزیر امورخارجه دومین کارت زرد را از نمایندگان دریافت کرد.

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مجلس شورای اسلامی در تشریح سوال فرهاد بشیری نماینده مردم پاکدشت از وزیر امور خارجه گفت: سوال این نماینده در خصوص این است که دیپلماسی اقتصادی دراین دوران بسیارمهم است لکن ازسوی وزارت امورخارجه بویژه خیلی جدی گرفته نمی شود. سوال این است چرا ازاین ظرفیت عظیم خیلی استفاده نمی گردد؟

117

بیشتر بخوانید:

ظریف: مبنای سیاست ایران در برجام فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب است

کلیدواژه