بهمن 08, 1399 04:25 Asia/Tehran [Updated: بهمن 09, 1399 11:36 Asia/Tehran]
  • تخت‌روانچی: فریب، عنصر اصلی سیاست خارجی اسرائیل است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، فریب و مظلوم نمایی را عنصر اصلی سیاست خارجی رژیم صهیونیستی دانست و تاکید کرد جمهوری اسلامی حق دفاع در برابر تهدیدهای این را رژیم را محفوظ می‌داند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، مجید تخت‌روانچی روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع فلسطین و به صورت مجازی برگزار شد، با یادآوری اینکه طی پنج سال گذشته رژیم اسرائیل با نقض آشکار قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، هیچ فرصتی را برای از بین بردن برجام از دست نداده است، گفت: فریب و مظلوم نمائی از عناصر اساسی سیاست خارجی اسرائیل است.

تخت‌روانچی تصریح کرد: آنها برای سرپوش گذاشتن بر ظلم‌ها و جنایات آن علیه فلسطینیان و پنهان کردن اقدامات بی‌ثبات کننده در منطقه مورد استفاده قرار می گیرند و بنابراین شورا باید در مورد سوء نیت و دروغ پراکنی رژیم اسرائیل هوشیار باشد.

وی تاکید کرد: ما حق ذاتی خود در دفاع مشروع و پاسخ شدید به هر گونه تهدید، از جمله تهدید امروز نماینده رژیم اسرائیل در نقض آشکار ماده ۲ منشور سازمان ملل را برای خود محفوظ می‌داریم و البته شورای امنیت نیز باید این رژیم را در برابر چنین تهدیدهایی پاسخگو سازد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: در حالی که مساله فلسطین به عنوان طولانی‌ترین بحران جهان، از زمان تاسیس سازمان ملل در دستورکار مجمع عمومی و شورای امنیت قرار داشته است، طی ۷۵ سال گذشته، شورای امنیت نتوانسته به دهه ها اشغال فلسطین پایان دهد، از حقوق اساسی میلیون‌ها فلسطینی مظلوم در داخل و خارج این کشور حمایت کند و با رژیم اشغالگر که بی‌شرمانه هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی را نه یک بار بلکه چندین بار مرتکب شده است، مقابله کند.

تخت‌روانچی در مورد علت این وضعیت نیز اظهار کرد ناگفته پیداست که شکست شورای امنیت در انجام وظایف خود، ناشی از حمایت کامل و نظام‌مند آمریکا از رژیم اسرائیل است که در تعارض با قوانین بین‌المللی و اصول اخلاقی و انسانی صورت می‌گیرد.

وی افزود: انفعال سازمان ملل به ویژه شورای امنیت که مسئول حفظ صلح و امنیت بین‌المللی است، باعث کاهش جدی اعتماد به این شورا و منجر به بحران اعتبار و مشروعیت آن شده است.

روانچی در عین حال تأکید کرد این انفعال نمی‌تواند تا ابد ادامه یابد و باید متوقف شود. 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد از جامعه بین المللی نیز خواست تا برای رسیدگی به این بحران، جلوگیری از وخامت بیشتر آن و پیامدهای منفی آن بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی باید هر چه در توان دارد، انجام دهد.

تخت‌روانچی، بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان بر حق مردم فلسطین و تحقق کامل تمام حقوق مسلم آنها از جمله حق ذاتی تعیین سرنوشت و ایجاد کشور مستقل فلسطینی در کل فلسطین به پایتختی قدس شریف را اعلام داشت.125

کلیدواژه