بهمن 20, 1399 20:00 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 18:53 Asia/Tehran]
  • قالیباف: روابط ایران و روسیه از تغییر سیاسی در دیگر کشورها تاثیر نمی‌پذیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست مطبوعاتی با رئیس شورای فدراسیون (مجلس سنا) روسیه تاکید کرد هیچ تغییر سیاسی در دنیا بر روابط تهران و مسکو تاثیر نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمدباقر قالیباف» امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با «ویچسلاو والودین» رئیس دومای روسیه در مسکو، با بیان اینکه روسیه اولین مقصد سفر خارجی وی به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی است، گفت: مهم ترین موضوع در این سفر پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی برای رئیس جمهوری روسیه بود که در این پیام بر استحکام و استمرار روابط راهبردی ایران و روسیه تاکید شده است و هیچ تغییر سیاسی در دنیا و نگاه های یکجانبه گرایانه تاثیری بر این رابطه نخواهد داشت.

قالیباف از برگزاری سومین نشست کمیسیون عالی مشترک پارلمان های ایران و روسیه در سال آینده در تهران خبر داد و با اشاره به روابط اقتصادی دو کشور گفت: تحکیم روابط تهران و مسکو باید با ساختارهای جدید و تقویت ساختارهای گذشته در حوزه مسائل اقتصادی، فرهنگی، فنی، انرژی، صنعتی، گردشگری، اقتصادی، کشاورزی، علمی و دانشگاهی انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که ایران و روسیه مشترکات فراوانی درباره مسائل منطقه‌ای و صلح در منطقه دارند که این موضوع لازمه اتخاذ تصمیمات جدید و ساختارهای جدید است، گفت: تهران و مسکو همچنین در موضوع امنیت و صلح منطقه ای و جهانی و مبارزه با تحریم های ظالمانه علیه دو کشور مسائل و موضوعات مشترک دارند.

ویچسلاو والودین نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران به ویژه در شرایط کرونا، گفت: برخی دولت های مدعی حقوق بشر  در  شرایط بحران کرونا تحریم های ظالمانه را اعمال می کنند و به جای کمک به درمان بیماری کرونا، کیفیت زندگی مردم را کاهش می دهند. 

رئیس دومای روسیه اظهار داشت: مسکو و تهران  برای غلبه بر چالش های منطقه ای و جهانی نیازمند تقویت همگرایی هستند.

قالیباف همچنین امروز با خانم «والنتینا ماتوینکو» رئیس شورای فدراسیون روسیه دیدار کرد.

دو طرف در این دیدار درباره روابط دو کشور و مسائل پارلمانی و موضوعات منطقه ای و بین المللی و همچنین راه های مقابله با تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه دو کشور  گفت وگو کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در صدر هیاتی پارلمانی و بنا به دعوت رسمی «ویچیسلاو والودین» رییس دومای دولتی روسیه، عصر یکشنبه به وقت محلی وارد مسکو شد. //114

بیشتر بخوانید:

قالیباف پیام رهبر معظم انقلاب را به رئیس دومای روسیه تحویل داد

قالیباف: ایران و روسیه وجوه مشترک زیادی دارند

 قالیباف: حامل پیام مهمی برای دولت روسیه هستم

کلیدواژه