بهمن 26, 1399 13:31 Asia/Tehran [Updated: بهمن 26, 1399 13:41 Asia/Tehran]
  •  قالیباف از بررسی مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان خبر داد

تهران- ایران پرس: رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به جمع‌آوری امضای ۵۰ نماینده برای در دستور کار قرارگرفتن مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان گفت: این طرح در دستور کار این هفته صحن علنی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، جواد نیک بین نماینده مردم کاشمر در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری بر ضرورت شفافیت آراء نمایندگان تأکید کرد و خطاب به رئیس مجلس گفت: به دلیل رأی نیاوردن این طرح، علیه حضرتعالی و مجلس هجمه‌هایی صورت گرفت و علیرغم اینکه در شفافیت و دفاع از آن اظهاراتی داشتید، چون هنوز رأی به شفافیت آراء داده نشده، برخی نمایندگان در جریان رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند که از صبح چند بار شاهد این موضوع بوده‌ایم.

نماینده مردم کاشمر و بردسکن و خلیل آباد، کوهسرخ در ادامه با تأکید بر اینکه باید موضوع شفافیت در دستور کار قرار گیرد، اظهار کرد: مقصود از شفافیت صرفاً در امر قانونگذاری نیست بلکه باید در اجرا نیز شفافیت باشد، چنانچه ۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شده که با لایحه بودجه این میزان ۱۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که باید مشخص شود دست چه کسی است.

وی در ادامه با بیان اینکه برای حفظ انتظام در مجلس باید رأی به شفافیت، شفاف باشد، عنوان کرد: باید فرق خائن و خادم مشخص شود و مردم با فرد منافق برخورد می‌کنند لذا خواستار قرار گرفتن موضوع شفافیت آراء نمایندگان در دستور کار جلسه روز سه‌شنبه هستیم.

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر با تأکید بر اینکه بحث شفافیت مورد توجه مجلس بوده است، عنوان کرد: این طرح نیازمند دو سوم آراء نمایندگان بود که در زمان رسیدگی تنها ۳ رأی کم آورد.

وی ادامه داد: بر اساس ماده ۱۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس که می‌توان به یک طرح زودتر از ۶ ماه رسیدگی کرد، بیش از ۵۰ امضا جمع‌آوری شده که بر این اساس می‌تواند طرح شفافیت آراء نمایندگان در دستور کار هفته جاری قرار گیرد.112

بیشتر بخوانید:

مجلس شورای اسلامی، نهاد اصلی قانونگذاری و نظارت در نظام سیاسی کشور

کلیدواژه