اسفند 03, 1399 01:04 Asia/Tehran [Updated: اسفند 03, 1399 01:06 Asia/Tehran]
  • عراقچی: هیچکس نمی تواند حسن نیت ایران در برجام را زیر سوال ببرد

معاون سیاسی وزیر  خارجه جمهوری اسلامی ایران شنبه شب با تاکید براینکه هیچکس نمی تواند حسن نیت ایران در برجام را زیر سوال ببرد، تصریح کرد، 15 گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به برجام را تایید می کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "سیدعباس عراقچی" در برنامه "نگاه یک" شبکه اول سیما، به گام های برجامی ایران  و ادعاهای طرف‌های اروپایی برجام مبنی بر اینکه تهران دیپلماسی را به خطر انداخته است اشاره کرد و اظهار داشت: اروپایی‌ها اصلاً در جایگاهی نیستند که چنین ادعایی را مطرح کنند. 

عراقچی خاطرنشان کرد، اگر برجام هنوز زنده است، به‌خاطر سیاست‌های ایران است و اروپایی‌ها به‌جز مخالفت با آمریکا در شورای امنیت برای اعمال "اسنپ‌بک" هیچ سهمی در حفظ برجام نداشته‌اند.

معاون سیاسی وزیر  خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید براینکه گام های برجامی ایران بر اساس بندهای 26  و 36 برجام صورت گرفته است افزود، ایران از حق خود در برجام استفاده کرده و اقداماتش اقدامات جبرانی در مقابل اقدامات اروپا و آمریکا بود و همواره اعلام کرده است اقداماتش برگشت پذیر هستند.

"عراقچی" در ادامه به تصمیم ایران برای متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی اشاره کرد و گفت: دولت ایران بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی از روز 23 فوریه (پنجم اسفند ماه) نظارت‌های فراتر از برجام و  اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد.

معاون سیاسی وزیر  خارجه جمهوری اسلامی ایران  با تاکید بر اینکه اقدام ایران در  روز 23 فوریه به‌منزله خروج از برجام نیست افزود،  این تعبیر که بازرسان آژانس باید از ایران خارج شوند تعبیر درستی نیست و تنها میزان بازرسی‌های آن‌ها کاهش می‌یابد.

"عراقچی" به اظهارنظرهای اخیر مقامات آمریکایی درخصوص مذاکره با ایران در قالب گروه 1+5 هم اشاره کرد و گفت: بازگشت آمریکا به برجام بدون برداشتن تحریم‌ها موضوعیت ندارد.

معاون سیاسی وزیر  خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود، از نظر ایران زمانی آمریکا دوباره عضو برجام می‌شود و 1+4 به 1+5 تبدیل خواهد شد که آمریکا تحریم‌های خود را برداشته و ما به وضعیت قبل از خروج آمریکا از برجام برگردیم.

120

کلیدواژه