اسفند 05, 1399 10:03 Asia/Tehran [Updated: اسفند 05, 1399 10:10 Asia/Tehran]
  • مجوز مجلس به دولت برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه 

تهران- ایران پرس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه بودجه 1400، به دولت اجازه دادند، از ظرفیت بازار سرمایه برای اجرای طرح‌های عمرانی استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نمایندگان مجلس روز سه شنبه در ادامه بررسی بودجه 1400 با 202 رای موافق ، 6 مخالف و یک رای ممتنع از مجموع 209 نماینده توافق کردند ، به دولت اجازه داده شود، از ظرفیت بازار سرمایه برای اجرای طرح‌های عمرانی استفاده کند.
شمس الدین حسینی، نماینده مجلس با ارائه این پیشنهاد گفت: یکی از دغدغه‌های نمایندگان اصلاح ساختار بودجه است، که یکی از موارد مورد نیاز آن اصلاح نحوه تامین مالی طرح‌ها و جبران کسری بودجه است.
در حال حاضر برای اجرای طرح‌ها از سیستم بانکی و یا منابع بودجه استفاده می‌شود، تامین مالی بودجه‌ها بانک محور شده است که اقزایش نقدینگی به همراه دارد.
حبیب الله دهمرده، دیگر نماینده مجلس در موافقت با پیشنهاد حسینی گفت: هزاران طرح هوشمند به علت عدم تامین منابع مالی متوقف و این امر موجب افزایش سلف پیمانکاران شده است که اگر از این منابع استفاده کنیم عواید زیادی به همراه دارد.
براساس این پیشنهاد، به دولت اجازه داده می‌شود نسبت به تامین مالی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای که اهمیت و کارکرد راهبردی آنها با پیشنهاد دستگاه‌های اجرایی به تایید سازمان برنامه و بودجه ایران می‌رسد، از طریق ابزارها و روش‌های بازار سرمایه‌ای اقدام کند.112

بیشتر بخوانید:

کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس تصویب شد

کلیدواژه