اسفند 11, 1399 12:12 Asia/Tehran [Updated: فروردین 28, 1400 14:44 Asia/Tehran]
  • با دستور روحانی انجام شد؛ بهره برداری از پتروپالایش کنگان

واحد بازیابی «اتان پتروپالایش» کنگان به‌عنوان بزرگ‌ترین واحد تأمین خوراک پتروشیمی‌ها با ظرفیت تولید سالانه سه میلیون و 500 هزار تن محصول و درآمد یک میلیارد دلاری برای کشور به بهره‌برداری رسمی رسید.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان به‌عنوان فاز نخست این شرکت و از جمله طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی امروز (دوشنبه) با دستور «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.

عملیات اجرایی طرح پتروپالایش کنگان در بهمن‌ماه سال 1394 با هدف فرآوری گاز غنی‌شده و بازیابی اتان، پروپان، بوتان، پنتان به همراه ترکیبات سنگین‌تر از گاز وروردی برای خوراک پتروشیمی در فاز نخست و تولید پلی‌اتیلن سبک و سنگین در فاز دوم آغاز و طراحی، خرید و اجرای واحدبازیابی اتان این شرکت در کمتر از پنج سال براساس برنامه زمان‌بندی اجرا شد.

واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان با دریافت سالانه 21 میلیون تن خوراک از فاز 12 پارس جنوبی، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون و 750 هزار تن اتان، یک میلیون تن پروپان، 500 هزار تن بوتان و 250 هزار تن پنتان را دارد که می‌تواند سالانه حدود یک میلیارد دلار برای کشور درآمدزایی داشته باشد.

تأمین سرمایه احداث واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان با حجم 970 میلیون دلار از محل سهامدار اصلی، شرکت سرمایه‌گذاری اهداف و تسهیلات بانکی از بانک‌های ملت، اقتصاد نوین، تجارت، صادرات و خاورمیانه انجام شده، به‌طوری‌ که سهم هر بخش از سرمایه‌گذاری به تفکیک، مهندسی چهار درصد، خرید و تدارکات 80 درصد، ساختمان و نصب و پیش‌راه‌اندازی 14 درصد و آموزش و راه‌اندازی 2 درصد است.

صد درصد طراحی و مهندسی و راه‌اندازی همه واحدها و بخش‌های این طرح از سوی شرکت‌های ایرانی و بدون حضور کارشناسان خارجی انجام شده است؛ مهندسی پایه نیز ازسوی گروه باختر، مهندسی تفصیلی از سوی شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) انجام شده است و پیمانکاران اجرایی نیز شرکت‌های رامپکو، پیمان رودک، عمران ساحل، مپنا بویلر، کیانسازه بنوار و اکسیر صنعت بوده‌اند.

اجرای طرح بازیابی اتان پتروپالایش کنگان با استفاده حداکثری از تولیدات ایرانی صورت گرفته، به‌طوری‌ که تأمین 65 درصد از تجهیزات طرح از منابع داخلی کشور تهیه شده است و حداقل 95 شرکت بزرگ ایرانی در جریان ساخت تجهیزات قرار داشته‌اند، به‌طوری‌ که در اجرای این طرح اشتغال‌زایی برای 3500 نفر دوران ساخت و 622 نفر در دوران بهره‌برداری ایجاد شده است.

ساخت واحد الفین در قالب فاز دوم شرکت پتروپالایش کنگان نیز هم‌اکنون حدود 45 درصد پیشرفت دارد که تا سال 1401 به بهره‌برداری خواهد رسید.

واحد بازیابی اتان پتروپالایش کنگان در زمینی به مساحت 65 هکتار در کنگان استان بوشهر احداث شده و شرکت سرمایه‌گذاری اهداف از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت سهامدار اصلی آن است.

117

بیشتر بخوانید:

میدان مشترک نفتی آذر به بهره‌برداری رسید

کلیدواژه