اسفند 13, 1399 19:00 Asia/Tehran [Updated: اسفند 13, 1399 19:17 Asia/Tehran]
  • گشایش خانه نوآوری و صادرات فناوری ایران در سوریه

با حضور «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ایران و «بسام ابراهیم» وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه ،خانه نوآوری و صادرات ایران در سوریه گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، خانه نوآوری ایران در سوریه محصولات ۴۰ شرکت فناور در حوزه برق و الکترونیک، دارو، مواد پیشرفته، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری زیستی، کشاورزی و دیگر حوزه‌های فناورانه را به معرض دید علاقمندان گذاشته است.

«سورنا ستاری» در این مراسم، گشایش خانه نوآوری و صادرات ایران را تسهیل‌گر صادرات محصولات تولیدی ایران به سوریه دانست و گفت: تلاش می‌کنیم دستاوردهای فناورانه و نوآورانه دانش‌بنیان‌های ایرانی را در اختیار سوریه قرار دهیم.

همچنین در سفر ستاری و هیات ۴۰ نفره‌ای از نمایندگان شرکت‌های دانش‌بنیان به کشور سوریه، یک تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران و وزارت تحقیقات و آموزش عالی سوریه به امضا رسید.

این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد خط اعتباری ۱۰ میلیون دلاری برای تاسیس آزمایشگاه مرجع در دمشق به امضای سورنا ستاری و بسام ابراهیم رسید.

بر اساس این توافق مقرر شده است با همکاری ایران، آزمایشگاه‌هایی تخصصی در حوزه‌های مختلف زیست فناوری، فناوری، نانو، اطلاعات و ارتباطات، فیزیک، ریاضی و شیمی در کشور سوریه ایجاد شود.

در همین حال، تهران و دمشق امروز چهارشنبه برای راه اندازی مجدد شرکت خودروسازی «سیامکو» در سوریه توافق‌نامه همکاری امضا کردند.

این توافق همکاری توسط «زیاد صباغ» وزیر صنعت سوریه و «سورنا ستاری» در دمشق امضا شد.  

شرکت خودروسازی سیامکو در سال ۲۰۰۷ در شهر صنعتی «عدرا» در حومه دمشق تاسیس شد و خودرو «شام» را به عنوان اولین خودروی ساخت شده در سوریه تولید کرد. 

شرکت‌های سازنده خودرو در سوریه از جمله سیامکو از نوامبر سال ۲۰۱۹ پس از جلوگیری از واردات قطعات خودرو کار خود را متوقف کردند.  

سوریه از سال ۲۰۱۱ واردات خودروهای خارجی را متوقف کرده و فقط اجازه واردات و مونتاژ قطعات خودرو را می‌دهد. // 114

کلیدواژه