فروردین 19, 1400 13:43 Asia/Tehran [Updated: فروردین 22, 1400 14:20 Asia/Tehran]
  •  امضای تفاهم نامه وزرای دفاع ایران و تاجیکستان

تهران-ایران پرس: وزرای دفاع ایران و تاجیکستان امروز پنجشنبه در تهران تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در پایان دور دوم مذاکرات وزرای دفاع ایران و تاجیکستان در جمع خبرنگاران گفت: دو کشور ایران و تاجیکستان در تهدید تروریسم هستند، البته کل منطقه ما با این تهدید روبروست و هر دو کشور مخالف این نوع تهدیدات هستند که عمدتاً ریشه آن در دخالتهای فرامنطقه ای است.
 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: خوشحالم که در ابتدای سال ۱۴۰۰ میزبان وزیر دفاع تاجیکستان و هیئت همراه ایشان در تهران بودیم و در سه روزی که هیئت تاجیکی در تهران بودند دو دور مذاکره انجام شد.
امیر حاتمی افزود: در این سه روز بازدیدهای مختلفی را متناسب با خواست هیئت تاجیکستان تدارک دیده بودیم که انجام شد و در نهایت صورت جلسه این مذاکرات امروز امضا شد. 
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در مذاکراتی که با وزیر دفاع تاجیکستان در این سه روز داشتیم و همچنین مذاکرات که سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با طرف تاجیکی داشتند موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بررسی شد.

در این دیدار همچنین سوابق همکاری های دو کشور مرور شد و البته مشکلات پیش روی گسترش همکاری ها بررسی و خوشبختانه به تفاهمات خوبی برای گسترش و استمرار همکاری ها رسیدیم.
امیر حاتمی گفت : دو کشور ایران و تاجیکستان مشترکات تاریخی، فرهنگی ، دینی و به ویژه تمدنی و زبانی ویژه‌ای با هم دارند لذا زمینه‌های بسیار خوبی برای گسترش همکاری ها در همه حوزه ها به خصوص در حوزه های امنیتی و دفاعی میان دو کشور وجود دارد.
وزیر دفاع ایران با اشاره به روابط خوب میان دو کشور ایران و تاجیکستان در گذشته، افزود : همکاری های دو جانبه میان دو کشور با یک وقفه مواجه شده بود که امروز تصمیم گرفتیم یک شروع مجددی را به برای همکاری ها داشته باشیم به همین دلیل هیئت های کارشناسی تبادل خواهد شد و زمینه‌های همکاری را به طور کامل فراهم خواهند کرد.
سپهبد شیرعلی میرزا وزیر دفاع تاجیکستان نیز در این نشست، طی سخنانی با تقدیر از مهمان نوازی طرف ایرانی، گفت: این سفر در روزهایی است که دو کشور نوروز را جشن گرفته اند، به همین دلیل با استفاده از این فرصت میخواهم عید نوروز را به ملت ایران تبریک بگویم.
وزیر دفاع تاجیکستان گفت: در این سه روز دیدار و مذاکرات خوبی با وزیر دفاع ایران داشتیم و از نزدیک با بخشی از دستاوردها و توانمندی های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آشنا شدیم.
شیرعلی میرزا افزود: ما افزایش امنیت و مقابله با گروه های تروریستی در منطقه را در گرو گسترش همکاری منطقه ای می دانیم ، همچنین معتقدیم همکاری میان دو کشور می تواند به امنیت دو کشور کمک کند.
وزیر دفاع تاجیکستان گفت: از همتای خود امیر حاتمی دعوت کردم که در فرصتی مناسب سفری رسمی به جمهوری تاجیکستان داشته باشند و امیدواریم ادامه مذاکرات میان هیئت های تخصصی دو کشور به افزایش همکاری ها در جهت تامین امنیت دوجانبه و منطقه ای بینجامد.
112

بیشتر بخوانید:

تأثیر مثبت همکاری نیروهای مسلّح ایران و تاجیکستان در امنیت منطقه 

مذاکرات وزیر دفاع تاجیکستان در تهران؛ رویکردهای مشترک در زمینه همکاری های امنیتی و دفاعی

تاکید وزیران دفاع ایران و تاجیکستان بر توسعه همکاری نظامی دوکشور

کلیدواژه