فروردین 24, 1400 11:26 Asia/Tehran [Updated: فروردین 24, 1400 16:00 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه ‌گفت: آمریکاییها باید بدانند نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به‌آنان نخواهد داد و این اقدامات فقط وضعیت را برای آنها دشوارتر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، محمد جواد ظریف امروز سه شنبه در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه اظهار داشت: از موضع قوی فدراسیون روسیه علیه خرابکاری در نطنز تشکر می‌کنم و تاکید می‌کنیم که ضرورت دارد همکاری دو کشور ادامه پیدا کند.

 وی اضافه کرد: همچنین ضرورت دارد آمریکا بدون توقف به تعهدات خودش برگردد و کلیه تحریم‌ها را رفع کند و ایران هم پس از راستی‌آزمایی اقدامات خودش را خواهد کرد .

 وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما هیچ مشکلی با بازگشت به تعهدات برجامی همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند نداریم اما آمریکایی‌ها باید بدانند نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی با آنان نخواهد داد و این اقدامات فقط وضعیت را برای آنها دشوارتر خواهد کرد.

ظریف با اشاره به خرابکاری در تاسیسات غنی سازی نطنز هم گفت: آن‌چه در نطنز رخ داد خیال می‌کنند که اهرم‌های ایران را کم می‌کند. این برای ایران امکانپذیر می‌کند که به صورت قانونی و مشروع و برای جبران این حماقت تروریستی، از هر امکانی که دارد در نطنز استفاده کند. خواهند دید. این اولین بار نیست. ویروس استاکس نت را هم استفاده کردند ولی چه اثری دیدند. این بار هم همان خواهد شد.

وزیر خارجه تصریح کرد: به شما اطمینان می‌دهم که حتما در آینده نزدیک، نطنز با سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر و با قدرت بیشتر جلو خواهد رفت. اسرائیلی‌ها اگر فکر کردند، می‌توانند ایران را از پیگیری رفع تحریم‌ها از مردم ایران باز بدارند، قمار بسیار بدی کردند.

وی گفت: الان ادعا می‌کنند اسرائیل مسئول است. ما خودمان تحقیقات‌مان را انجام می‌دهیم، اگر تحقیقات خود را انجام دادیم و اسرائیل مسئول بود و مسئول این کار شناخته شود، آن وقت اسرائیل پاسخ خود را خواهد گرفت و آن وقت خواهد دید که چه حماقتی انجام داده است. مطمئن باشید دست ایران پس از این اقدام، هم در مذاکره و هم در آینده هسته ای قوی‌تر خواهد شد.

ظریف در ادامه با اشاره به همکاری‌های دو کشور در زمینه  مقابله با کرونا اظهار داشت: امیدواریم با توافقی که بین دو کشور صورت گرفته، تولید واکسن اسپوتنیک در ایران شروع شود و امکان خرید تعداد بیشتر این واکسن از روسیه برای تامین نیازهای ما فراهم شود و این زمینه زمینه خوبی برای همکاری‌های گسترده‌تر بین ایران و روسیه است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ‌رویکرد و اقدامات اخیر اروپایی‌ها گفت:  اتحادیه اروپا در سالهای گذشته با ناتوانی در اجرای تعهدات برجامی خود و با تسلیم در برابر فشارهای آمریکا نشان داده که کم‌کم موضوعیت خود را در روابط بین‌الملل از دست می دهد.

 وی ادامه داد: امروز هم به جای اینکه که اروپایی‌ها اقدام آمریکا برای تهدید تروریستی علیه امنیت غذایی و دارویی ۸۲ میلیون ایرانی را محکوم کنند و به جای اینکه علیه اقدام درباره سایت غنی‌سازی تحت نظر آژانس هست ، اقدام کنند، با یک اظهار نظر نرم از کنار آن عبور کرده و همزمان علیه مقامات نظامی کشور اقدام کنند، اینها فقط باعث می‌شود اتحادیه اروپا به دنیا ثابت کند که جایگاهی در دنیا ندارد.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه اروپایی‌ها قبل از هرچیز باید به فکر حیثیت خودشان باشند، گفت: اروپا باید بداند در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارد و نمی‌تواند دنیا را موعظه کند.

وی افزود: اروپایی که بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمان‌ها ایجاد کرده، نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کنند و اروپایی‌ها هرچه زودتر این را بفهمند، زودتر متوجه می‌شوند که:

‌ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست     عرض خود میبری و زحمت ما می‌داری

وزیر امور خارجه روسیه نیز تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه ایران را اشتباه بزرگ و بدتر از جرم توصیف کرد.

سرگئی لاوروف درباره اینکه این روز‌ها اروپا در وین نقش هماهنگ کننده مذاکرات بین ایران و ۱+۴ در چارچوب برجام را بر عهده دارد، اما همزمان تحریم‌هایی را علیه تعدادی از مقامات ایرانی و همچنین علیه روسیه اعمال کرده است، ضمن اعلام تعجب از شنیدن این خبر در صبح امروز گفت: این رویکرد اتحادیه اروپا نشان می‌دهد آن‌ها نمی‌دانند در زمینه حقوق بشر چه اتفاقی در اروپا می‌افتد.

وی با بیان اینکه اعمال این تحریم‌ها در در اوج مذاکرات برای حفظ برجام اشتباه بزرگی است، افزود: این اقدام حتی بدتر از یک جرم است.

لاوروف همچنین تاکید کرد: هر گونه تلاش برای برهم زدن روند برجام را محکوم می‌کنیم.

لاوروف با تاکید بر اینکه راه حفظ برجام این است که طرفین کاملا و بی چون و چرا به برجام بازگردند، گفت: تلاش ما این است که کمک کنیم آمریکایی‌ها به برجام بازگردند و ایرانی‌ها نیز بازگردند

وزیر خارجه روسیه ضمن ابراز خرسندی از حضور در تهران گفت: امروز مذاکرات خوبی با همتاری ایرانی خود داشتم و مذاکرات میان طرفین در فضای دوستانه و پر از اعتماد برگزار شد.

وی تاکید کرد: ما خواهان احترام متقابل میان طرفین هستیم همچین دیالوگ‌های سیاسی بین دو کشور در این نشست بسیار پرمحتوا بود.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآور شد: ما در راستای همکاری دوجانبه در زمینه حمل و نقل، ادارات، و موضوعات فرهنگی گفت و گوهای خوبی داشتیم و توافقنامه فرهنگی میان دو کشور امضا شد.

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه امیدواریم همکاری دو کشور افزایش یابد،  اظهار کرد: ما همچنین درباره مبارزه با کرونا و تامین واکسن اسپوتنیک که به گفته کارشناسان ایرانی از کارآمدترین و بهترین واکسن هاست، گفت و گو کردیم و بنا شد تلاش کنیم در خاک ایران با استفاده از کارشناسان دو کشور این واکسن را تولید کنیم.

 این دیپلمات ارشد روسیه عنوان کرد: بسیاری خوشحالیم در ایران علاقه‌مندی به فرهنگ زبان روسی گسترش یافته و متقابلا در روسیه هم به همین منوال است. ما در زمینه امنیت بیولوژیک نیز سندی امضا کردیم که زمینه همکاری دو کشور بیشتر شود.

لاوروف اضافه کرد: ما در موضوع سوریه گفت وگوهای خوبی با طرف ایرانی داشتیم، ما توافق کردیم در چارچوب مذاکرات آستانه کار کنیم و  این موضوع مورد توافق دو طرف قرار گرفت همچنین روسیه در مورد اختلافات در خلیج فارس معتقد است باید از طریق مکانیزم گفت وگو این اختلافات حل شود .

وی ضمن استقبال از طرح صلح هرمز گفت: ما از این طرح حمایت می کنیم و تاکید داریم این طرح در راستای حمایت از خلیج فارس است.

وزیر خارجه روسیه درباره مساله قره باغ نیز اظهار داشت: ما خواهان این هستیم که این موضوع از طریق گفت وگو حل و فصل شود، همچنین در موضوع افغانستان ما مواضع نزدیکی به ایران داریم.

112

بیشتر بخوانید:

 دیدار و گفتگوی ظریف و لاوروف در تهران

ظریف خطاب به گوترش: هدف قراردادن تعمدی تاسیسات هسته‌ای جنایت جنگی است

کلیدواژه