فروردین 24, 1400 11:34 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 21, 1400 14:27 Asia/Tehran]
  •  سفر وزیر خارجه روسیه به تهران؛ تاکید بر اراده مشترک بر توسعه روابط راهبردی 

ایران پرس: سرگئی لاوروف Sergey Lavrov وزیر خارجه فدراسیون روسیه ، امروز سه شنبه ۱۳ آوریل ، در تهران با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در باره موضوعات مهمی گفت و گو کرد . 

وزیران  امور خارجه ایران و روسیه همچنین موافقت‌نامه تاسیس و چارچوب فعالیت مراکز فرهنگی بین جمهوری اسلامی ایران و روسیه را امضا کردند.

سفر  وزیرخارجه روسیه به تهران در زمینه های مختلف دیداری  بسیار مهم است .

«کاظم جلالی»  سفیر  ایران در روسیه  درباره اهمیت  این سفر با اشاره به  اینکه در سطح رهبران دو کشور پیام های بسیار خوبی مبادله شده ، معتقد است ؛سفر لاوروف در این مقطع زمانی که مقام معظم رهبری نامه ای مهم برای پوتین رئیس جمهوری روسیه نوشتند و پاسخی هم که پوتین به نامه رهبر عظیم الشان دادند و این نامه ها حاوی نکات همکاری بسیار خوبی بود می تواند به نوعی آغازی  بر عملیاتی شدن منویات و خواسته های مقام معظم رهبری و هم پوتین در این نامه ها باشد.

روابط ایران و روسیه با توجه به ظرفیت های قابل توجه در ابعاد  اقتصادی  و ژئو استراتژیک ،  روابطی راهبردی محسوب می شود.

همچنین دو کشور نقش  موثری در تامین  امنیت و تقویت همگرایی دفاعی در مقابله با تهدید های مشترک  ایفا می کنند. ضمن آنکه پتانسیل های موجود در حوزه دریای خزر ؛ مجموعه اوراسیا و کریدور بین المللی شمال - جنوب  ؛ اهمیت روابط ایران و روسیه را مضاعف  کرده است .

با توجه به این مولفه ها؛ در چشم انداز روابط ایران و روسیه سه موضوع محوری و راهبردی  مطرح است :

موضوع نخست ؛ شکل گیری زمینه برای ایجاد روابطی بلند مدت در قالب بلوک های قدرتمند  سیاسی – اقتصادی وامنیتی  است. این سطح از روابط با کشور چین نیزایجاد شده است .

موضوع دوم، تقویت سیاست چند جانبه گرایی  است  .

تهدیدات و چالش‌های مشترک ایران و روسیه در عرصه منطقه‌ای و بین المللی ، لزوم همگرایی برای حل مشکلات و رویارویی با سیاست‌های یکجانبه واشنگتن را دو چندان کرده است.

"ولادیمیر یف‌ سیف "مدیر اجرایی انستیتو همگرایی اورآسیا  می گوید : ایران و روسیه زیر شدیدترین تحریم‌های آمریکا قرار دارند، چون نمی خواهند تسلیم سیاست‌های امپریالیستی واشنگتن شوند.این تحلیلگر ارشد روسی معتقد است؛ این امر برای تهران و مسکو به معنای سرنوشت و منافع مشترک در عرصه بین المللی و نیز بزرگترین فرصت برای امضاء پیمان‌نامه‌هایی است که تضمین کننده اتحاد دو کشور باشد.

موضوع سوم ؛  راهبردی  بودن روابط ایران وروسیه در موضوعات مهم منطقه ای نظیر مبارزه با تروریسم  ؛کمک به حل بحران ها و مناقشات منطقه ای از جمله در سوریه ، یمن و افغانستان  است .

علاوه بر موضوعات  مورد اشاره ؛ اهمیت سفر لاوروف به تهران را می بایست درنگاه به برجام تحلیل و ارزیابی کرد .

برجام یک توافق چند جانبه با پشتوانه بین المللی و مورد تایید  شورای امنیت سازمان ملل است . سرنوشت برجام اکنون به یک موضوع حیثیتی در سطح بین المللی تبدیل شده است . نقض این توافق از سوی امریکا به اعتبارسایر امضا کنندگان برجام یعنی روسیه ؛چین و سه کشور اروپایی طرف برجام  لطمه شدید سیاسی در سطح بین اللمللی وارد کرده است .

لاوروف در آستانه سفرش به تهران گفت: روسیه به این جمعبندی رسیده است که هیچ جایگزین معقولی برای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وجود ندارد.

در چنین شرایطی سفر وزیر خارجه روسیه  به تهران را می بایست  با توجه به مجموعه ای از موضوعات در سطح دو و چند جانبه و در چارچوب  تحولات  جاری در منطقه و همچنین  شرایط ویژه ای که شیوع ویروس مرگبار کرونا در سطح جهانی ایجاد کرده است؛ دیداری با اهداف مهم و راهبردی ارزیابی کرد. 

نویسنده: جمشید امین زاده

112

بیشتر بخوانید:

بیانیه وزارت خارجه روسیه درباره سفر لاوروف به ایران

لاوروف به تهران می آید / تمدید سند ده‌ساله همکاری جامع ایران و روسیه

کلیدواژه