فروردین 29, 1400 00:26 Asia/Tehran [Updated: فروردین 29, 1400 00:28 Asia/Tehran]
  • عراقچی: در مسیر درستی قرار گرفته ایم

"سیدعباس عراقچی" معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بعد از نشست روز شنبه کمیسیون مشترک برجام در وین در توییتر نوشت: "بعد از چندین روز گفت وگوهای فشرده،  به نظر می رسد اکنون در مسیر درستی قرار گرفته ایم. با این حال راه دشواری در پیش است."

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، "عراقچی" در ادامه خاطرنشان کرد، "هنوز برای پیش بینی نتیجه زود است؛ گروه های کارشناسی به کار سخت خود برای روشن ساختن موضوعات مهم ادامه خواهند داد."

معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر شنبه نیز در اظهاراتی با بیان اینکه به نظر می رسد تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است، گفت: مذاکرات هم اکنون به مرحله ای رسیده که طرف ها می توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند. هیأت ایرانی متن مورد نظر خود را آماده و به همه طرف ها ارائه کرده است.

نشست کمیسیون مشترک برجام ظهر شنبه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

در این نشست "انریکه مورا"  Enrique Mora  معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان ایران، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه حضور داشتند.

پس از این نشست مورا در توییتر به بررسی نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پرداخت و نوشت: «پیشرفت در مذاکرات برجامی به آسانی به‌دست نیامده است. اکنون به کارهای جزئی بیشتری نیاز است. اما کلید موفقیت ما این است که همه طرف‌ها خواستار بازگشت آمریکا به برجام و پایبندی این کشور به توافق هسته‌ای هستند.»

واشنگتن در دوره زمامداری "دونالد ترامپ" با خروج یکجانبه از برجام، تروریسم اقتصادی را با هدف فشار حداکثری علیه مردم کشور اعمال کرد.

رئیس جمهوری جدید آمریکا سیاست پیشین کاخ سفید در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده اما بازگشت به برجام را مشروط به اقدام ایران دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده که درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق باز خواهد گشت.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد «هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.»

120