اردیبهشت 01, 1400 10:45 Asia/Tehran [Updated: خرداد 31, 1400 22:29 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: رئیس جمهور گفت: امنیت ملی ما بعد از حضور مردم، وابسته به نیرو‌های مسلح یعنی ارتش و سپاه است و هر دو نقش بسیار مهمی دارند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسن روحانی» روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه در مذاکرات احیای برجام ما عین اجرای برجام را می خواهیم نه یک کلمه کمتر و نه یک کلمه بیشتر و برجام پلاس نمی خواهیم، گفت: امروز همه می دانند که تنها راه حل این معضل، اجرای کامل توافق هسته ای برجام است.

رئیس جمهور تاکید کرد: این کار سه مرحله دارد، مرحله اول رفع کامل تحریم ها است که بر عهده آمریکا است که این تحریم ها را وضع کرده  و البته دیگران نیز باید کمک کنند و هرگونه تحریمی که به بهانه های مختلف و با برچسب های جدید اعمال شده باید لغو شود.

روحانی تصریح کرد: گام دوم راستی آزمایی است که بعد از لغو تحریم ها انجام خواهد شد و گام سوم هم بازگشت به تعهدات برمبنای توافق برجام است که ما انجام خواهیم داد.

ما به نیروهای مسلح خود افتخار می کنم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در 29 فروردین ماه سال 58، ارتش ایران با ویژگی های جدید با فرمان امام راحل احیا شد، گفت: فرمان امام راحل برای احیای ارتش، توطئه بسیار بزرگ گروهک ها برای انحلال ارتش را برای همیشه نابود کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه همه کارهای امام راحل بر مبنای خرد، حکمت، تدبیر و مصلحت بود، اظهار داشت: امام دوم اردیبهشت ماه سال 58، فرمان تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر فرمودند و اگر اقدام امام برای احیای ارتش و تاسیس سپاه پاسداران نبود و در آن شرایط جنگی بر ما تحمیل می شد، فاجعه بزرگی بوجود می آمد.

روحانی با اشاره به اینکه برای امنیت ملی کشور بعد از حضور مردم در صحنه، نیروهای مسلح نقش بسیار مهمی دارند، تصریح کرد: ما به نیروهای مسلح خود به خاطر ایثارها، تلاش ها و فداکاری هایی که در طول 42 سال گذشته نسبت به ملت و کشور انجام داده اند، افتخار می کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط بیماری کرونا در کشور و با تاکید بر اینکه سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: از امروز باید جهان پس از کرونا را ببینیم و خود را برای آن شرایط آماده و تقویت کنیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: کرونا باعث شد تصور بشر مبنی بر اینکه با پیشرفت‌های علم پزشکی دوران بیماری‌های عفونی و مسری به سر آمده باطل شود و برای دوران پسا کرونا باید این نگاه اصلاح شود.

روحانی اظهار داشت: اگر لطف و هدایت خدا نبود و در دولت یازدهم طرح تحول سلامت اجرا نمی‌شد، امروز مقابله با شیوع کرونا بسیار سخت‌تر و شاید غیرممکن بود. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در دوران پساکرونا مدنظر ما باشد موضوع سلامت و لزوم ارتقای زیرساخت‌های آن است.

اهمیت گسترش فضای مجازی و الکترونیک و دیجیتالی شدن زندگی مردم

وی ادامه داد: از سوی دیگر کرونا اهمیت گسترش فضای مجازی و الکترونیک و دیجیتالی شدن زندگی مردم را بیشتر عیان کرد. تا چند سال قبل وقتی صحبت از فضای مجازی می‌شد مسائل فرهنگی، اجتماعی و یا سیاسی در آن مطرح می‌شد، اما امروز اقتصاد، آموزش و بخش قابل توجهی از معیشت مردم نیز به این فضا منتقل شده و وابستگی عمیقی به فضای مجازی پیدا کرده است.

رئیس جمهور خودکفایی در تولید مواد غذایی ضروری را نیز از دیگر الزاماتی برشمرد که باید در دوران پساکرونا مورد توجه جدی قرار گیرد و تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید تولید محصولات کشاورزی بیش از 30 میلیون تن افزایش داشته که رقم قابل توجهی است. 

روحانی با بیان اینکه در جلسه دیروز ستاد هماهنگی اقتصادی همچنین موضوع واکسیناسیون مورد بحث قرار گرفت، خاطرنشان کرد: لازم است محدودیت‌هایی که تحریم‌های آمریکا در مسیر خرید واکسن از خارج برای ما ایجاد به خوبی برای مردم تشریح شود تا عمق جنایات آنها روشن شود. موضوع اجرای فاز سومی آزمایش واکسن‌های در حال ساخت در کشورمان نیز مثل بعضی کشورهای دیگر مطرح شد که مورد موافقت ستاد ملی مقابله با کرونا قرار نگرفت.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر کسی برخلاف برنامه‌ریزی انجام شده و سند ملی مصوب واکسیناسیون عمل کند، باید به اشد وجه مجازات شود.

رئیس جمهور در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه در برنامه هسته‌ای،‌ در برنامه واکسن، در برنامه مقابله با کرونا، در معیشت مردم و در تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم، گفت: هیچ کاری به نتیجه انتخابات نداریم، انجام این کارها وظیفه ماست. حتی اگر انتخابات در 1400 نبود، مثلا در 1401 بود، باز همه اینها را با همین قدرت انجام می‌دادیم.

روحانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری برای مذاکرات چارچوبی تعیین کرده اند و ما در آن چارچوب حرکت می‌کنیم، گفت: یک ثانیه هم وقت تلف نمی‌کنیم البته عجله هم نداریم کار را پیش می‌بریم، هر زمانی می‌خواهد به نتیجه برسد اهلا و سهلا، یک ساعت زودتر به نتیجه برسد به نفع مردم ماست.

وی با تاکید بر اینکه این خواست مردم ماست و مردم این را می‌خواهند، گفت: اگر کسی می‌خواهد در انتخابات شرکت کند، می‌خواهد سنگ بیندازد و مانع رفع تحریم شود بداند مردم به او رای نمی‌دهند اگر کسی این کار را می‌کند و فکر می‌کند در انتخابات پیروز می‌شود اشتباه می‌کند.

117

بیشتر بخوانید:

روحانی: واکسیناسیون گسترده کرونا در راس برنامه‌های دولت قرار دارد

 تاکید روحانی بر توسعه زیرساخت‌ها در نظام سلامت

کلیدواژه