اردیبهشت 09, 1400 15:26 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 09, 1400 15:35 Asia/Tehran]
  • رونمایی از اولین اسپری ضد کرونای ایرانی در بیمارستان مسیح ‌دانشوری

تهران- ایران پرس: مراسم رونمائی از اولین اسپری ضد کرونای ایرانی امروز (پنجشنبه) در محل بیمارستان مسیح دانشوری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در این مراسم «علی اکبر ولایتی» رئیس بیمارستان مسیح دانشوری، «علیرضا زالی» رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا تهران و«پیمان صالحی» معاون نوآوری و تجاری سازی فناری ریاست جمهوری حضور داشتند.

 رئیس بیمارستان مسیح دانشوری در ابتدای این مراسم ضمن قدرانی مجدد از تمامی مدافعان سلامت و از جمله تلاش های دلسوزانه همکاران این مرکز، به اهتمام و توجه ویژه به حوزه پژوهشی و انجام فعالیت های اساسی به منظور پیشبرد علم در جهت رفع نیازهای حوزه پزشکی اشاره کرد و گفت: همواره این مهم به عنوان دغدغه‌ جدی اساتید و‌ متخصصان بیمارستان مسیح‌ دانشوری بوده است و مسئله امروز کشور انفجار فاجعه آمیز ویروس منحوس کروناست که باید برای از بین بردن و جلوگیری از انتشار آن همت و تلاش کرد.

ولایتی با تاکید بر این که استفاده از ماسک بهترین وسیله برای پیشگیری از ابتلا و انتشار ویروس کرونا است، افزود: با حمایت معاونت علمی و ‌فناوری ریاست جمهوری، به زودی شاهد تولید و‌ توزیع اسپری ضد کرونا در کشور که امروز در این مرکز رونمائی گردیده نیز خواهیم بود.

رئیس ستاد ملی مقابله با کرونای تهران نیز با اشاره به قطب ارجاعی بیمارستان مسیح دانشوری از روز‌های ابتدایی شروع کرونا به صورت شبانه روزی گفت: این بیمارستان علاوه بر جایگاه وزین در بخش ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به بیمارانی کرونایی، فعالیت‌های جدی علمی، پژوهشی و‌ تحقیقی  را نیز دنبال نموده است و جایگاه بیمارستان مسیح دانشوری فراملی و بین‌المللی است که از همان ابتدای شروع کرونا، کادر درمان و‌ پزشکی آن به دنبال پارادایم مقابله با کرونا بوده است که به مرحله عملیاتی رسید.

علی‌رضا زالی ضمن تاکید بر اینکه همچنان استفاده از ماسک در سطح دنیا بهترین راه جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا است، افزود: عملکرد اسپری ضد کرونا که امروز به مرحله رونمایی رسید به گونه‌ای است که پس از آغشته شدن بر روی سطح ماسک یا لباس، ویروس کرونا به صورت اختصاصی شناسائی شده و غیر فعال می‌شود.

وی گفت: در حالی‌ که تهران در وضعیت وخیمی قرار دارد‌ اما آمارها حاکی از آن است که از روز اول شروع کرونا تاکنون حدود 93/7 درصد بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته اند که این نشان از ثمر بخشی فعالیت‌های شبانه‌‌روزی تیم پزشکی دارد.

دکتر قنوی مخترع اسپری ضد کرونا هم در این مراسم گفت: شواهد نشان می‌دهد بخش عظیمی از انتقال ویروس کرونا از طریق ذرات هوا صورت می‌گیرد که این محصول قابلیت شناسایی ویروس کرونا به صورت اختصاصی را داشته و فورا ویروس را غیر فعال می‌کند.

همچنین دکتر صالحی معاون نوآوری و ‌تجاری سازی فناوری ریاست جمهوری  در خصوص حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و به طور خاص فلیت‌های فوری و اولویت دار در کشور گفت: از آنجایی که موضوع سلامت در کشور بسیار حائز اهمیت می باشد قبل از اینکه کرونا شیوع یابد، نقشه‌ نیازهای کشور از جمله خط تولید ماسک، ونتیلاتور، محلول ضد عفونی‌کننده و تولید انواع دارو توسط نخبگان و‌ شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی شد.

وی با اشاره به اینکه کشور ما در حال حاضر صادر کننده ماسک و ونتیلاتور به کشورهای اروپایی است تصریح کرد: ملاک برای رونمایی و حمایت از این محصول ضد کرونای ایرانی اخذ مجوز از مراجع ذی‌ربط بود که تمامی ‌مجوزها و ‌پروانه تولید از وزارت بهداشت گرفته شده و ما نیز در حوزه تجاری سازی حمایت‌های لازم را انجام‌ خواهیم داد تا این محصول ایرانی به بازار جهانی راه یابد.

117

بیشتر بخوانید:

بعد از تزریق واکسن باز هم ماسک بزنیم؟

توصیه‌های وزارت بهداشت درباره نحوه استفاده از ماسک در دوران کرونا

کلیدواژه