اردیبهشت 14, 1400 14:02 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 14, 1400 14:23 Asia/Tehran]
  • سفیر ایران در کویت: کشورهای حاشیه خلیح فارس، از کاهش تنش در روابط ایران با غرب استقبال می‌کنند

سفیر ایران در کویت گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس از نزدیک شدن دیدگاه‌های ایران با مجموعه ۱+۴ و نهایتاً ۱+۵ استقبال کنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «محمد ایرانی» با اشاره به سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به قطر، عراق، عمان و کویت همزمان با مذاکرات هسته‌ای، گفت: این سفر همزمان با مذاکرات وین به ریاست عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه حاکی از توجه دستگاه سیاست خارجی کشور به موضوعات منطقه‌ای است.

سفیر ایران در کویت تصریح کرد: فارغ از نتایج سفر وزیر امور خارجه در حوزه روابط دوجانبه ایران با این کشورها، سفر ظریف در زمان مناسبی انجام شد و دستاوردهای خوبی برای دیپلماسی کشور به همراه خواهد داشت.

ایرانی، منطقه خلیج فارس را در دکترین سیاست خارجی جمهوری اسلامی دارای اهمیت زیاد توصیف کرد و افزود: کشورهای حاشیه خلیج فارس از گذشته به دلیل ساختارهای سیاسی و حاکمیتی، روابط بسیار نزدیکی با غرب و آمریکا دارند و به همین دلیل همیشه نگران افزایش تنش‌های احتمالی بین ایران و آمریکا بوده‌اند و این نگرانی‌ها تاکنون ادامه داشته است.

وی گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس، امنیت کشورشان را متاثر از تنش میان ایران و آمریکا می‌بینند، بنابراین طبیعی است که از نزدیک شدن دیدگاه‌های کشورمان با مجموعه ۱+۴ و نهایتاً ۱+۵ استقبال می‌کنند.

این دیپلمات کشورمان با بیان اینکه این دیدگاه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در رفتار آنها هم بازتاب دارد و عیان است، خاطرنشان کرد: کشورهای عربی علاقه‌مند هستند از نتایج آخرین وضعیت مذاکرات وین و بغداد مطلع شوند و از این نظر این سفر برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار بود.

محمد ایرانی، اظهارات اخیر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و استقبال او از کاهش تنش‌ها و بهبود روابط با ایران را یادآور شد و افزود: مجموعه تحولاتی که در حال رخ دادن است، نشانه‌های مثبتی را در کاهش تنش‌های منطقه‌ای القا می‌کند. این اظهارات چه متاثر از تحولات داخلی آمریکا و تغییر قدرت در این کشور یا پیشرفت مذاکرات هسته‌ای و یا تحولات میدانی یمن باشد، در هر صورت مثبت ارزیابی می‌شود.

سفیر ایران در کویت، پیشنهادهای مستمر ایران در طول سال‌های گذشته برای کاهش تنش در خلیج فارس را یادآور شد و گفت: جمهوری اسلامی همیشه در طول این سال‌هایی که تنش با برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان بالا گرفته بود، همواره از حل و فصل اختلافات از طریق مذاکره و روش‌های مسالمت آمیز استقبال کرده بود.

وی، عربستان را از کشورهای مهم و تاثیرگذار منطقه دانست و افزود: استمرار روند مذاکرات می‌تواند افق‌های روشن‌تری را برای کشورهای منطقه ترسیم ‌کند. // 114

بیشتر بخوانید:

عربستان در مسیر احیای روابط با سوریه + فایل صوتی

دلایل چهارگانه تغییر موضع عربستان در قبال ایران

خطیب‌زاده: از تغییر لحن عربستان استقبال می‌کنیم 

چرخش مواضع عربستان در قبال ایران؛ علل و واکنش‌ها

سفر هیاتی به ریاست دستگاه اطلاعات عربستان به سوریه و دیدار با بشار اسد

کلیدواژه