اردیبهشت 14, 1400 20:28 Asia/Tehran [Updated: اردیبهشت 14, 1400 21:14 Asia/Tehran]
  • منبع خبری پرس تی وی: آمریکا در صدد افزایش ریسک همکاری با ایران است

پرس تی وی امروز سه شنبه از یک منبع مطلع در تهران کسب اطلاع کرد آمریکا تا کنون نه تنها انجام اصلاحاتی را که باعث کاهش ریسک همکاری اقتصادی و بانکی با ایران می‌شود نپذیرفته بلکه عملاً ریسک همکاری با ایران را بالاتر برده است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، به گفته این منبع مطلع، آمریکا بر حفظ ساختار تحریم‌های فلج کننده و بویژه لغو نکردن قانون کاتسا اصرار دارد. همچنین آمریکا رفع تحریم‌ از نهادها و افراد باقی مانده در لیست تحریم SDN را به میزان زمان اجرای  برجام رد کرده است.

لغو نکردن قانون کاتسا و ادامه تحریم‌های افراد و نهادهای ایرانی به بهانه‌های مختلف به معنی فلج شدن تعاملات بانکی و اقتصادی در خارج و حتی در داخل ایران است و منجر به نوعی خود تحریمی در داخل کشور می‌شود.

کاتسا از جمله قوانین تحریمی است که در دوره ترامپ در ادامه تحریم‌های فلج کننده وضع شد و تاکنون نشانه‌ای از تمایل آمریکا به لغو آن دیده نشده است.

هیات مذاکره کننده ایرانی در وین بارها بر ضرورت لغو همه تحریم‌های بعد از اجرایی شدن برجام و اجرای کامل برجام تاکید کرده است.

عباس عراقچی، رئیس هیات مذاکره کننده ایران در وین، تحریم‌های موسوم به برنامه ویزا، آیسا و کاتسا را از جمله این تحریم‌ها ذکر کرده که باید لغو شود، اما آمریکا با حفظ این تحریم‌ها به بهانه های مختلف در صدد تحمیل برجامی به مراتب ضعیف تر از برجام سال ۲۰۱۵ به ایران است که عملا هیچگونه گشایشی در اقتصاد ایران ایجاد نخواهد کرد.

منبع آگاه پرس تی وی تاکید کرده است آمریکا باید با اجرای کامل بند ۲۹ برجام تمامی موانع عادی شدن روابط تجاری و اقتصادی ایران با جهان را بردارد.// 114

بیشتر بخوانید:

تاکید "بورل" بر لزوم استفاده آمریکا از فرصت موجود برای بازگشت به برجام

 اولیانوف: مذاکرات برجام در وین در مسیر صحیحی قرار دارد

جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین پایان یافت/ادامه گفت و گوها از جمعه آینده

جلسه کمیسیون مشترک برجام از سر گرفته شد

رایزنی برجامی عراقچی و وزیر امور خارجه اتریش

کلیدواژه