خرداد 20, 1400 11:29 Asia/Tehran [Updated: خرداد 31, 1400 13:47 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: بهره برداری از چهار طرح ملی وزارت نیرو در سه استان هرمزگان، ایلام و کرمانشاه با اعتبار 41 هزار و 988 میلیارد تومان آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در هفتاد و یکمین هفته افتتاح طرح های ملی و دهمین پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، چهار پروژه در سه استان ایلام، کرمانشاه و هرمزگان به بهره برداری رسید.

همچنین عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخاری یک‌هزار و 400 مگاواتی سیریک در استان هرمزگان نیز آغاز شد.

براساس این گزارش، در استان هرمزگان از واحد 2 گازی نیروگاه سیکل‌ترکیبی هنگام به ظرفیت 307 مگاوات به ارزش سه‌ هزار و 13 میلیارد تومان و عملیات اجرایی ساخت نیروگاه بخاری سیریک به ارزش 38 هزار میلیارد تومان با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس‌جمهوری بهره برداری شد.

همچنین نخستین واحد گازی نیروگاه کلاس F هنگام استان هرمزگان با دستور رئیس جمهوری افتتاح و عملیات اجرایی نیروگاه بخاری 1400 مگاواتی سیریک آغاز شد.

به منظور اجرای سیاست‌های صنعت برق کشور و با هدف استفاده بهینه از سوخت مصرفی نیروگاه‌ها و افزایش راندمان تولید، تامین برقی پایدار به‌منظور عرضه به شبکه سراسری، صادرات به کشورهای همسایه و توسعه سواحل مکران، ساخت نیروگاه بخاری 1400 مگاواتی سیریک از محل وام اعتباری صادراتی دولت فدراسیون روسیه به دولت جمهوری اسلامی ایران در دستور کار شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی قرار گرفت.

این نیروگاه دارای چهار واحد بخار 350 مگاواتی با راندمان ناخالص حدود 46 درصد است. بویلر نیروگاه از نوع Super Critical یک‌بار گذر با سوخت اصلی گاز و تامین آب مورد نیاز نیروگاه از دریا انجام خواهد شد که برای تامین آب مصرفی نیروگاه، آب شیرین کن MED با ظرفیت خروجی 210 مترمکعب در ساعت در دستور کار قرار گرفته است.

علاوه بر افتتاح این دو نیروگاه، آبگیری سد «کنجانچم» (گلال ملک) و پروژه آب‌اندازی دو هزار و 750 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی با اعتبار 450 میلیارد تومان در استان ایلام از دیگر پروژه‌هایی است که امروز افتتاح شد.

پروژه آب‌اندازی چهار هزار و 50 هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی با اعتبار 525 میلیارد تومان در استان کرمانشاه، آخرین پروژه هفته دهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران  است که  به بهره‌برداری رسید.

در همین مدت وسعت شبکه‌های آبیاری و زهکشی کشور به 340 هزار هکتار رسیده که بخش عمده‌ای از آن در استان‌های مرزی واقع شده است.

117

بیشتر بخوانید:

پایداری شبکه برق جنوب با افتتاح پروژه 1400 مگاواتی سیریک هرمزگان

فردا؛ بهره برداری از 4 پروژه صنعت آب و برق با دستور رئیس جمهور

 

کلیدواژه