خرداد 29, 1400 15:33 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • احضار سفیر انگلیس به وزارت خارجه ایران

تهران- ایران پرس: سفیر انگلیس در تهران در اعتراض به بروز مشکلاتی برای رای دهندگان ایرانی در آن کشور به وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه روز شنبه گفت: به دنبال اخلال در برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران در برخی شهرهای انگلستان از جمله لندن و بیرمنگام که با توهین به رای‌دهندگان و عوامل اجرایی و ضرب و شتم یکی از رای‌دهندگان از سوی عناصر تروریست ضد انقلاب و مخالف دمکراسی همراه بود، «راب مک ایر» سفیر بریتانیا امروز ازسوی دستیار وزیر و مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه ایران احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به این تحرکات آشوبگرانه و تروریستی به وی اعلام شد. 

خطیب زاده با بیان اینکه به سفیر انگلستان گفته شد که دولت و پلیس این کشور در عمل به وظایف خود مبنی بر تامین امنیت حوزه‌های رای‌گیری و رای‌دهندگان ناموفق عمل کرده‌اند، افزود: مدیرکل غرب اروپای وزارت امور خارجه همچنین یادآور شد دموکراسی در پای صندوق‌های رای محقق می‌شود و نه در تحرکات عده‌ای قلیل آشوبگر در خیابان‌ها. 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در این ملاقات نسبت به عملکرد شیطنت‌آمیز و نفاق‌افکنانه رسانه‌های فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا از جمله بی‌بی‌سی فارسی و ایران اینترنشنال که با برنامه‌ها و نوع خبرسازی‌های خود سعی در تقویت تحریم انتخابات، تشویق مردم به اعتراضات خیابانی و اخلال در روند انتخابات داشتند نیز شدیداً انتقاد و تاکید شد این اقدامات خلاف دموکراسی و مشوق تحرکات آشوبگرانه، در حافظه مردم ایران ثبت خواهد شد.

سفیر انگلستان در تهران نیز در جریان این احضار گفت: مراتب را به لندن گزارش خواهد کرد. 

روز گذشته در جریان برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی از عناصر ضد انقلاب در مقابل محل‌های رای‌گیری در لندن و بیرمنگام تجمع کرده و با بروز مشکلاتی، در روند برگزاری انتخابات اخلال ایجاد کردند. 

در جریان این اخلال‌آفرینی‌ها، عناصر ضد انقلاب یک ایرانی مقیم را که قصد شرکت در انتخابات را داشت، مورد ضرب و شتم قرار داده و دست وی را شکستند. 

117

بیشتر بخوانید:

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران در لندن

واکنش ستاد حقوق بشر قوه قضائیه به آزار و ضرب و شتم ایرانیان در خارج از کشور

کلیدواژه