خرداد 31, 1400 11:37 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: سخنگوی وزارت خارجه گفت، متن توافق احیای برجام بدون ابهام تنظیم شده است.

«سعید خطیب‌زاده» روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سوال خبرگزاری ایران پرس درباره اینکه چه زمانی توافق احیای برجام نهایی می‌شود اظهار کرد، متن توافق در همه کمیته‌ها روشن شده است و پایان مذاکره وابسته به تصمیم سیاسی همه طرف‌هاست.

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اصولا دیپلمات‌ها خوشبین هستند تصریح کرد، اگر تصمیم سیاسی از سوی همه طرف‌ها گرفته شود، در انتهای مسیر مذاکرات برجام در وین هستیم. 

خطیب زاده درباره موضع مشاور امنیت ملی آمریکا درباره توافق جدید با ایران تاکید کرد، برجام به سختی مذاکره شد و نهایت امضاء شده است.

وی اظهار کرد، هیچگاه درباره برجام جدید مذاکره نخواهد شد و آمریکا بهتر است هر چه سریعتر تعهدهای خود را اجرایی کند و تضمین لازم را برای بازگشت به برجام ارائه دهد. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اظهار کرد، به‌سبب خروج آمریکا از برجام، این کشور برای احیای برجام باید تضمین لازم را ارائه دهد تا دوباره خارج نشود.

احیای برجام منوط به رفع تمامی تحریم‌ها است

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که آیا توافق درباره احیای برجام منوط به خروج افراد از لیست تحریم‌ها شده است، عنوان کرد: این گزارش‌ها دقیق نیست. ایران هیچ گاه وصول به توافق را منوط به افراد نکرده است. احیای برجام منوط به رفع تمامی تحریم‌ها است که در برجام پیش‌بینی شده است. ما نه کمتر از برجام و نه بیشتر از برجام رضایت نخواهیم داد. 

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، آمریکا یک بار به وضوح فریاد زده که تا چه میزان به حقوق بین‌الملل پایبند نیست و نشان داده از کوچکترین جزییات برای عدم تعهداتش سوءاستفاده کرده است.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا توافق برای احیای برجام به دولت بعدی ایران موکول شده است، تصریح کرد: از این گمانه‌زنی‌ها کم نبوده است. این گزارش‌ها تایید نمی‌شود و نزدیک به واقعیت نیست. در همه هیات‌ها بدون فوت وقت مذاکرات انجام شد و کسی احساس نکرد که وقت زیادی در وین نگذاشته است. 

کمیته تطبیق درباره برجام تشکیل شده است

وی همچنین درباره تشکیل کمیته تطبیق درباره موضوع برجام خاطرنشان کرد: این مسئله تایید می‌شود. اولین جلسه آن قبل از سفر «سیدعباس عراقچی» برگزار شد و اکنون که ایشان برگشتند، احتمالا این جلسات برگزار شود. سازوکار فوق‌العاده ای نیست. شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته این کمیته باشد و بعد براساس گزارش آنها تصمیم‌گیری خواهد شد. اعضای آن از مجلس، دولت و شورای عالی امنیت ملی هستند. تطبیق در مورد جزییات توافق در آنجا انجام می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که آیا توافق بازگشت به برجام شامل پنج سند است و جزییات آن چیست، یاداور شد: گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای را فعلا پاسخ نمی‌دهم. 

با تمام جزییات، تحولات افغانستان را پیگیری می‌کنیم

خطیب‌زاده درباره آخرین تحولات افغانستان هم گفت: با نگرانی اوضاع وخیم افغانستان را پیگیری می‌کنیم. همه را به کاهش خشونت، پایبندی به گفت‌وگوهای بین الافغانی و تعهد به آینده صلح‌آمیز و رعایت حقوق اقلیت‌ها دعوت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه با جزییات تحولات افغانستان را پیگیری می‌کنیم، گفت:در این زمینه سفرهایی انجام شده و انجام خواهد شد. یکی از موضوعات رایزنی ظریف (در ترکیه) همین مسائل و سرریز این مسائل در مرزها بوده است. 

117

کلیدواژه