تیر 02, 1400 11:38 Asia/Tehran [Updated: مرداد 04, 1400 22:24 Asia/Tehran]
  • گزارش رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی درباره رسیدگی به شکایات برگزاری انتخابات

تهران- ایران پرس: رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی گزارشی درباره بررسی شکایات از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره ای مجلس و خبرگان در روز جمعه ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «نصرالله پژمانفر» روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت، از ابتدای روز جمعه با شکایات متعددی در شعب انتخابات شهرها و شهرستان های مختلف کشور مواجه شدیم.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی افزود، اهم مشکلات، تاخیر در برگزاری انتخابات و تعجیل در بستن صندوق های رای نسبت به زمان مقرر است.

پژمانفر تصریح کرد، طبق قانون، وزارت کشور باید برای واجدین شرایط رای دهی که به هر دلیل نمی توانند پای صندوق رای بیایند از طریق صندوق‌های سیار شرایط رای دهی را مهیا میکرد که این اقدام در برخی بیمارستان‌ها و یا مشاغلی که باید صندوق سیار در آنجا حضور پیدا می کرد، انجام نشد.

وی مشکل دیگری که شکایاتی را بعد از انتخابات به همراه داشت کندی سیستم ها و ضعف در ثبت رای دهندگان عنوان کرد.

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به این که ایران دارای تجربه زیادی در برگزاری انتخابات می باشد و برخی از مشکلات را نمی شود نادیده گرفت، تصریح کرد: تناقض در اعلام نتایج جمع بندی نیز یکی دیگر از مشکلات برگزاری انتخابات است.

از مشکلات دیگری که پژمانفر به آن اشاره کرد تشابه در تعرفه ها بود که رای دهندگان را دچار اشتباه می کرد و به این دلیل تعداد آرای باطل در این انتخابات بسیار بالا بود.

رئیس کمیسیون اصل 90 تاکید کرد: وزارت کشور به برخی از این مشکلات پاسخ داده است ولی برای  پاسخگویی اجمالی به همه شکایاتی که در برگزاری انتخابات امسال صورت گرفته وزیر کشور هفته آینده  در کمیسیون اصل 90 حاضر خواهد شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره‌ انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان دوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز جمعه 28 خرداد برگزار شد.

117

بیشتر بخوانید:

اعلام نتایج نهایی انتخابات شوراهای اسلامی تهران

کلیدواژه