مرداد 05, 1400 20:59 Asia/Tehran [Updated: مرداد 05, 1400 21:11 Asia/Tehran]
  • موفقیت محققان ایرانی در ارائه مدل جدید شناخت مکانیزم آسیب مغزی

محققان ایرانی، موفق به ارائه مدلی ساختاری برای ساقه مغز شدند که می‌تواند به شناخت مکانیزم‌های آسیب مغزی کمک کند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «فائزه اسکندری»، دانش‌آموخته دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارائه مدلی ساختاری برای ساقه مغز در اثر آسیب‌های مکانیکی» گفت:  آلزایمر و آسیب‌های ترومایی ناشی از ضربه به سر، می‌توانند به تغییر قابل توجهی در خواص مکانیکی مغز منجر شوند.

اسکندری افزود: در این تحقیق تلاش شد تا مسیر کامل برای شناخت رفتار بافت ساقه مغز (به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین نواحی مغز) در شرایط آسیب بر مبنای روش‌های تصویربرداری، آزمون‌های مکانیکی و بافت شناسی طی شود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت:نتایج این تحقیق از نظر توسعه دانش پایه، در جهت شناخت مکانیزم های آسیب مغزی و از نظر کاربردی، برای بهبود مدل‌های کامپیوتری مورد استفاده جهت پیش بینی رفتار مغز در شرایط آسیب، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

خانم اسکندری همچنین گفت: به دلیل مسائل اخلاقی و  دسترسی نداشتن به بافت مغز انسان، این تحقیق بر روی نمونه‌های حیوانی انجام شده است.

بر اساس اعلام دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر مهدی شفیعیان، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پزشکی و دکتر محمد محمدی اقدم، از دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و استاد مشاور پروژه دکتر کاوه لاکساری، از دانشگاه آریزونا آمریکا بوده است.

نتایج این تحقیق در قالب ۵ مقاله در ژورنال‌های معتبر ISI به چاپ رسیده و در ۳ کنفرانس بین‌المللی در داخل و خارج کشور ارائه شده است.// 114

کلیدواژه