مرداد 07, 1400 12:09 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1400 12:15 Asia/Tehran]
  • سفر قالیباف به دمشق؛ فصل جدید در روابط اقتصادی ایران و سوریه

ایران پرس: رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به دمشق با رئیس جمهوری، نخست وزیر، وزیر خارجه سوریه و فعالان اقتصادی دو کشور دیدار و گفت وگو کرد. 

«محمدباقر قالیباف» روز چهارشنبه در دیدار با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در دمشق گفت: "فشار حداکثری غرب به ویژه آمریکا ضد دو ملت ایران و سوریه شکست خورده و چهار سال پیش‌رو فرصتی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور است."

بشار اسد هم در این دیدار با بیان اینکه ایران و سوریه شرکای اساسی هستند و برای روشن شدن نوع همکاری‌ها باید کمیته‌های مشترک ایجاد شود، تاکید کرد: "همکاری‌‌های تجاری و اقتصادی ایران و سوریه باید گسترش یابد."

بشار اسد در دیدار قالیباف: ایران شریک اصلی سوریه است

سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به دمشق پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه و پیروزی بشار اسد، از اهمیت دوچندانی برخوردار است. هم در ایران و هم در سوریه دوره جدیدی شروع شده است و همچنین مجالس دو کشور نقش مهمی در گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری ایران و سوریه دارند. 

گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با همسایگان اولویت دولت ایران

گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با همسایگان و دوستان منطقه‌‌ای هم اولویت یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و هم اولویت دولت جدید در ایران است و این رویکرد مشترک، پیش‌بینی چشم‌انداز همکاری‌های اقتصادی ایران با کشورهای منطقه غرب آسیا به ویژه سوریه را روشن کرده است. 

سوریه پس از دوران جنگ طولانی با گروه‌های مختلف تروریستی و حامیان غربی و منطقه‌‌ای آنان، روزهای با آرامش و ثبات قابل اطمینان سیاسی و امنیتی را تجربه می‌‌کند و در این میان، بازسازی خرابی زیرساخت‌های سوریه، اولویت دولت این کشور و همچنین فرصت خوبی برای حضور شرکت‌های خصوصی ایران در سوریه است. 

در این زمینه؛ «علی نیکزاد» نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرگزاری ایران‌پرس، درباره اهمیت سفر رئیس مجلس شورای اسلامی ایران به سوریه گفت: "با توجه به وضعیت سوریه، ایران می‌تواند سرمایه‌گذاری زیادی در زمینه‌‌های اقتصادی، خدمات فنی و مهندسی و در بازسازی شهرها، ساخت مسکن و همچنین بخش‌های کشاورزی، برق، آب، معدن و نفت سوریه سوریه انجام دهد." 

سوریه ظرفیت عظیمی در بخش‌های مختلف اقتصادی، تجاری، صنعتی و فنی و مهندسی برای شرکت‌های مختلف ایرانی است. شرکت‌های ایرانی در همه این زمینه‌‌ها، توانمندی‌های خوبی دارند و می‌توانند با حضور در بازار سرمایه‌‌گذاری سوریه، نقش مهمی در بازسازی این کشور و گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و سوریه داشته باشند. 

همکاری‌‌های سیاسی و راهبردی ایران و سوریه، پشتوانه قابل اتکایی برای توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور است و فرصت جدید به وجود آمده در ایران و سوریه، می‌تواند فصل جدیدی در روابط اقتصادی دو کشور رقم بزند. 

ایران و سوریه درچارچوب توافق‌های جامع می‌توانند چشم‌‌انداز همکاری‌های اقتصادی خود را به نفع دو کشور ترسیم کنند و هر اندازه روابط تجاری ایران و سوریه افزایش یابد به همان اندازه، ابزار تحریم و فشار حداکثری دشمنان دو کشور خنثی می‌شود. 

نویسنده: علی‌ کرمی

117

بیشتر بخوانید:

قالیباف: راه مقابله با جنگ اقتصادی افزایش ارتباطات میان کشورهای اسلامی است

نشست بیش از ۵۰ فعال اقتصادی و تجار و بازرگانان ایرانی و سوری با قالیباف

کلیدواژه