مرداد 07, 1400 18:02 Asia/Tehran [Updated: مرداد 07, 1400 18:16 Asia/Tehran]
  • برگزاری وبینار تقریبی «مهر علوی، ولایت و برادری»

تهران- ایران پرس: شرحِ ایمان، شجاعت، دلاوری، مهربانی، بصیرت، بردباری و گذشت در شخصیت امام علی (ع) محور سخنان کارشناسان و عالمان مذهبی در وبینار تقریبی «مهر علوی، ولایت و برادری» بود که به همت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، امیر سرتیپ «محمدرضا فولادی» رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران در وبینار تقریبی «مهر علوی، ولایت و برادری» درباره ویژگی های برجسته امام علی (ع) گفت: درباره امام علی (ع) که به حق مرد نامتناهی نامیده شده و صدای عدالت او را حتی غیر مسلمانان به گوش جهانیان رسانیده اند، مسلم و غیر مسلم، شیعه و سنی، عرب و عجم، روحانی و دانشگاهی قلم ها زده و به تحلیل زندگی آن امام همام پرداخته اند.

وی افزود: سخن گفتن از علی (ع) عمری چون نوح و مَرکبی به گستره دریاهای بیکران می خواهد و به جرات می توان گفت هیچ کس نمی تواند ادعا کند که درباره این ابرمرد تاریخ همه چیز گفته است. 

مولوی «عبدالستار حسین زهی» امام جمعه مسجد جامع شهرستان خاش نیز در این مراسم گفت:‌ شخصیت والای حضرت علی(ع) برکسی پنهان نیست، ایشان مبشر به جنت بودند؛‌ ایشان 10 سال بیشتر نداشت که در کنار رسول خدا(ص) ایستاد و با او خاشعانه در مقابل پرودگار به رکوع و سجود رفت و در نهایت دوستی پیامبر عظیم الشان(ص) در راه اسلام همراهی کرد.

«آی جمال قورچایی» مدیر حوزه علمیه خواهران اهل سنت آزادشهر هم تاکید کرد: اگر پیامبر اکرم (ص) در روز غدیر، به وحدت، دوستی، همبستگی و همدلی دعوت نمی کردند امروز شاهد این اتحاد نبودیم و تمام این وحدت را مدیون زحمات ایشان هستیم.  

قورچایی افزود: غدیر فقط مربوط به آن زمان نیست بلکه برکات آن در همه اعصار وجود دارد. پیامبر اسلام(ص) تمام امت را دعوت به اتحاد، همدلی و یکرنگی می کردند که مصداق واقعی آیه «واعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا» بود.

همچنین «مولوی نعمت الله مشعوف» (کاشانی) امام جمعه گالیکش در وبینار تقریبی «مهر علوی، ولایت و برادری» ابراز داشت:‌ حضرت علی (ع) فقط مرد میدان نبودند، ایشان در اوج عبادت انسان بسیار عادلی بودند؛ عدالت حضرت علی (ع) مسئله ای است که هر مسلمانی باید در زندگی خودش آن را الگو قرار دهد.

امام جمعه گالیکش اظهار داشت: ضرت علی (ع) شخصیتی کامل و جامعی هستند که وظیفه مسلمانان است تا همواره ایشان را الگو خودشان قرار می‌دهند البته نه فقط در حرف بلکه عمل باید از ایشان پیروی کنند؛ امیدواریم که خداوند متعال به همه ما توفیق این پیروی را دهد.

«آسیه سالاری» مدرس حوزه علمیه خواهران اهل سنت حضرت زینب (س) در این وبینار اذعان داشت: حضرت علی (ع) زاهد واقعی در دنیا بودند، باید گفت زاهد کسی است که همه ثروت خود را در دنیا کنار می‌گذارد و تقوا را در زندگی خود پیشه میکند؛ عمر ابن عبدالعزیز میگوید بعد از پیامبر(ص) کسی زاهدتر از حضرت علی(ع)ندیده ام.

سالاری اظهار داشت:‌ حضرت علی ابن ابیطالب(ع) از جمله کسانی بودند که در مکتب پیامبر (ص) آموزش دیده و تربیت شده بودند که مسلمانان همواره به شجاعت و دلاوری ایشان افتخار میکنند.

117

کلیدواژه