شهریور 12, 1400 18:04 Asia/Tehran [Updated: شهریور 12, 1400 18:12 Asia/Tehran]
  • تاکید امیرعبداللهیان بر عملیاتی کردن توافق مشارکت راهبردی ایران با چین

تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه کشورمان از تاکید و اهتمام ویژه وزارت‌ امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران بر عملیاتی کردن توافق مشارکت راهبردی و پیگیری برنامه توسعه روابط با چین خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «حسین امیرعبداللهیان» روز جمعه در گفت و گوی تلفنی با «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین با قدردانی از حمایت چین برای پیوستن ایران به پیمان شانگهای،یکجانبه‌گرایی آمریکا را تهدیدی برای صلح و ثبات جهانی ذکر کرد و بر سیاست قطعی ایران در مخالفت با مداخله جویی های برخی قدرت‌ها در امور داخلی کشورهای دیگر از جمله چین تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان روابط ایران و چین را بر پایه دوستی راهبردی و شراکت قدیمی ارزیابی کرد و با تشریح اولویت‌های دولت سیزدهم از جمله سیاست خارجی آسیا محور، گفت: توسعه همه جانبه روابط با چین از اولویت های سیاست خارجی ایران است.

وزیر امور خارجه چین نیز در این گفت و گوی تلفنی ضمن تبریک آغاز به‌کار وزیر امور خارجه ایران بر نقش سازنده و کلیدی ایران در تحولات منطقه تاکید کرد.

وانگ یی با تاکید براینکه جهت‌گیری چین توسعه همه جانبه روابط دوجانبه فی‌مابین است، اهتمام جدی رییس جمهوری چین برای توسعه روابط دوکشور را مورد تاکید قرارداد و افزود: معتقدیم هیچ تحول و یا مانعی در سطح بین‌المللی نمی‌تواند در روابط پایدار ایران و چین خللی ایجاد کند.  

وانگ یی تاکید کرد که جامعه بین‌المللی راهی جز مبارزه با یکجانبه گرایی و قلدرمآبی در سطح جهانی ندارد.

در گفت و گوی تلفنی وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و چین همچنین ضرورت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها در افغانستان، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر بعنوان اولویتی مهم، ارسال کمک‌های انسانی به صورت بدون وقفه و تلاش برای باز بودن‌ گذرگاه‌های مرزی تاکید شد.

طرفین همچنین تاکید کردند آمریکا مسئول وضعیت کنونی افغانستان است و  نقشی که طی دو دهه گذشته در قبال مردم افغانستان داشته غیر سازنده بوده است.  

117

 

کلیدواژه