شهریور 16, 1400 10:13 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1400 14:33 Asia/Tehran]
  • علت اصلی عدم توسعه صنایع پیشرفته؛ موازی کاری دستگاه‌های متولی است

تهران- ایران پرس: دبیر اولین همایش همایش صنایع فناورانه و پیشرفته ایران، از موازی کاری نهادها و سازمان‌های متولی توسعه فناوری‌های نو در کشور و همچنین عدم ارتباط موثر و هم افزایی آن‌ها با یکدیگر انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سینا سنجری در این همایش گفت: اگر چه نهادها و سازمان‌هایی مانند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و صندوق‌های متعدد حمایت از نوآوری و پژوهش، در موضوع فناوری و توسعه علمی و صنعتی کشور فعال هستند، اما به علت اینکه از دستاوردها و طرح‌های یکدیگر اطلاع ندارند مواقعی موازی کاری کرده و مکررا باعث هدر رفت چندین باره  منابع مالی، زمان و نادیده گرفتن تجربیات ارزنده قبلی یکدیگر می‌شوند.

 وی افزود: برای استفاده بهینه از دانش و فناوری موجود در کشور و اطلاع نهادهای متولی از دستاوردها و طرح‌های جاری و آتی یکدیگر تلاش می‌کنیم نمایندگان هر یک از این نهادها و سازمان‌ها در شورای سیاست گذاری همایش سالانه صنایع فناورانه و پیشرفته ایران حضور فعال داشته باشند.

سنجری با بیان این که لزوم استفاده از فناوری‌های روز در رقابت با جهان امروز و بررسی قابلیت‌های شرکت‌های صنعتی کشور در بخش‌های خصوصی، نیمه دولتی و دولتی از اهداف همایش صنایع فناورانه و پیشرفته ایران است گفت: اولویت در فناوری‌هایی است که برای توسعه کشور در حوزه‌هایی مانند خودرو، پتروشیمی و فولاد مورد نیاز است از این رو این همایش بنا دارد تریبونی برای معرفی دستاوردهای محققان و شرکت‌های داخلی در حوزه‌های یاد شده باشد.

امکان همکاری شرکت پتروشیمی با بخش خصوصی فراهم است

همچنین مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این همایش گفت: تا زمانیکه مطالبه‌گر خوبی از جانب شرکت‌های خصوصی نداشته باشیم شاهد توسعه نخواهیم بود، این شرکت‌ها باید از دولت بخواهند تا در تصمیم گیری‌ها حضور داشته باشند و دیدگاه‌های خود را اعلام کنند.

شهرام رضایی خاطرنشان کرد: اکنون امکان همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی با شرکت‌های دانش بنیان فراهم شده است و وزارت نفت پارک علم و فناوری ایجاد کرده تا شرکت‌ها فناور بتوانند در آن حضور داشته باشند.

آموزش ادبیات بنگاه‌های اقتصادی در فناوری اطلاعات

رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران نیز در اولین همایش صنایع فناورانه و پیشرفته ایران به اهمیت فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: امروزه شرکت‌هایی که در دنیای فناوری اطلاعات آینده نگری نمی‌کنند دچار مشکلاتی در حوزه رقابت پذیری می‌شوند و نمی‌توانند در سطح بین الملل حضور یابند، ضمن آنکه بهره وری آن‌ها کاهش و هزینه‌هایشان افزایش می‌یابد.

محمد رضا طلایی افزود: در آینده ای نزدیک اسناد دیجیتال جایگزین فرایندهای اقتصادی می‌شود و با این شرایط دیگر مشکلات FATF نخواهیم داشیم بلکه با معضلات دیگری تحت عنوان اسناد دیجیتال روبه رو می‌شویم که در آن کاربری هوش مصنوعی در تجارت و کسب و کار و تحلیل داده‌ها پر رنگ می‌شود.

به گفته وی، بنگاه‌های اقتصادی برای گردش اطلاعات خود باید به سمت تولید محتوای دیجیتال بروند و حوزه فناوری اطلاعات نیز باید ادبیات بنگاه‌های اقتصادی را آموزش ببیند. اگر تا پنج سال آینده تجار و بازرگانان در عرصه بین الملل به سمت فناوری اطلاعات نروند حذف خواهند شد.

رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: متاسفانه بانک مرکزی آشنایی زیادی با فناوری اطلاعات ندارد و از کنار بانکداری دیجیتال گذر می‌کند، مصداق این امر رعایت نکردن حقوق مصرف کننده و تولید کننده در فروش‌های آنلاین است.

ارزش گذاری فناوری‌های پیشرفته در کشور، متولی خاصی ندارد

همچنین قائم مقام دبیرکل و عضو هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در این همایش گفت: یکی از معضلات مهم در برخورد بانک‌ها با شرکت دانش بنیان این است که بانک‌ها دانش فنی و فناوری این شرکت‌ها را به عنوان آورده نمی‌پذیرند.

آرمان خالقی افزود: معضل دیگر، ارزش گذاری فناوری‌های پیشرفته در کشور است که متولی خاصی ندارد و حتی اگر هم ارزش‌گذاری شود بانک‌ها به جای دانش فنی، دارایی‌های ملکی را به عنوان وثیقه و آورده می‌پذیرند، اما دانش فنی که قرار است امکانات و تجهیزات را به محصول و ارزش افزوده تبدیل کند پذیرفته نمی‌شود.

وی اضافه کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا مراکزی وجود دارند که دانش فنی و فناوری‌های پیشرفته را ارزش گذاری و به عنوان دارایی نامشهود ثبت می‌کنند و حتی بر مبنای این ارزش گذاری، سرمایه گذار در طرح مشارکت می‌کند.

به گفته خالقی، مجلس باید در این باره پیشقدم و نهادی را متولی ارزش گذاری دانش فنی و فناوری در کشور کند، تنها در این صورت است که سرمایه گذار می‌تواند به راحتی وارد سرمایه گذاری در حوزه فناوری‌های پیشرفته شود.

وی با بیان این که ارتباط میان صنعت و دانشگاه حلقه مفقوده در کشور است افزود: دانشگاه‌ها باید در مسیر فناوری‌های کاربردی فعالیت کنند و تحقیقات آن‌ها قابلیت مصرف داشته باشد، دانشگاه و دانشجو نباید مدرک محور و پایان نامه محور باشند. از این رو اگر بتوانیم این دو رکن را به هم متصل کنیم و پایان نامه‌ها براساس دغدغه‌های صنعت تنظیم شود  شاهد خروجی افراد متخصص و توانمند از دانشگاه ها خواهیم بود که می‌تواند مشکلی از مشکلات کشور حل کند.  

قائم مقام دبیر کل خانه صنعت و معدن ادامه داد: موضوع بعدی ثبت معنوی فناوری‌های پیشرفته در کشور است اگر چه قانون مالکیت معنوی را در کشور داریم، اما این قانون پاسخگوی نیازهای امروز کشور نیست و باید در حوزه قیمت گذاری و معاملات دانش فنی به روز شود. در این باره قوه قضاییه هم باید پای کار بیاید، زیرا دعوای مختلفی در این حوزه پیش آمده و خواهد آمد، زیرا افرادی که مالک فناوری بودند به راحتی فناوری آن‌ها کپی برداری و سرقت می‌شود.

لازم به ذکر است که  اولین همایش صنایع فناورانه و پیشرفته ایران با محوریت نقش شرکت‌های دانش بنیان و تحقیقاتی در توسعه صنعتی کشور با حضور استادان، محققان، دانش پژوهان و شرکت‌های بزرگ صنعتی کشور عصر دو شنبه در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

112

 

کلیدواژه