شهریور 21, 1400 15:39 Asia/Tehran [Updated: شهریور 21, 1400 16:32 Asia/Tehran]
  • سخنگوی گمرک: مرزهای زمینی با عراق بسته است/ مسافران بازگردانده می‌شوند

سخنگوی گمرک با تاکید بر اینکه مرزهای زمینی با عراق بسته است، گفت مسافران به دلیل پذیرش نشدن از سوی عراق در مرزهای زمینی، به مرزها مراجعه نکنند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «سید روح‌الله لطیفی» سخنگوی گمرک گفت: با اعلام دولت عراق، زوار بر اساس سهمیه اعلامی به صورت هوایی می‌توانند برای شرکت در مراسم اربعین حسینی سفر کنند و مرزهای زمینی برای مسافران بسته است.

لطیفی همچنین گفت: بر اساس تصمیمات اخذ شده در استان های مرزی با عراق، مسافرانی که به مرزهای زمینی مراجعه می کنند، بازگردانده خواهد شد.

سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه موکب‌داران باید مجوز ستاد اربعین و وزارت صنعت برای خروج کالا داشته باشند، خاطرنشان کرد: این گروه از مسافران قبل از اعزام محموله های غذایی به مرزها، مجوز ستاد اربعین و سازمان صنعت استان های خود را اخذ کنند زیرا در صورت انجام ندادن این فرآیند، امکان خروج کالاهای آنها از مرزهای زمینی وجود ندارد. 

پیش از این  دولت عراق موافقت کرده بود که حداکثر 30 هزار نفر ایرانی می‌توانند در اربعین شرکت کنند و حتماً هم دارای تست منفی «پی‌ سی‌ آر» 72 ساعت قبل از عزیمت داشته باشند و سفر صرفاً هوایی است.

«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق روز پنج شنبه با صدور حکمی دستور افزایش دو برابری شمار زائران کشور‌های اسلامی برای حضور در مراسم اربعین امام حسین (ع) را صادر کرد تا به این ترتیب شمار کل زائران از 40 هزار نفر به 80 هزار نفر افزایش یابد. 

شمار زائران ایرانی نیز از 30 هزار نفر به 60 هزار نفر افزایش خواهد یافت. // 114

بیشتر بخوانید:

اطلاعیه پیش ثبت نام اربعین ۱۴۰۰

تداوم رایزنی‌های ایران با مقامات عراق برای افزایش سهمیه زوار اربعین حسینی (ع)

سهمیه زائران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین دو برابر شد

کلیدواژه