شهریور 22, 1400 16:34 Asia/Tehran [Updated: شهریور 22, 1400 16:39 Asia/Tehran]
  • ثبت نام 50 هزار نفر برای حضور در پیاده‌روی اربعین در سامانه سماح

تهران- ایران پرس: حدود 50 هزار نفر در ساعات اولیه امروز (دوشنبه) برای حضور در پیاده‌روی اربعین حسینی (ع) در سامانه سماح پیش ثبت نام کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، نام نویسی مشتاقان زیارت عتبات در اربعین حسینی (ع)، از ساعت 9 امروز (دوشنبه) به صورت اینترنتی آغاز شد و در ساعت اولیه حدود 50 هزار نفر پیش ثبت نام کردند.

حجت‌الاسلام و المسلمین «سیدعبدالفتاح نواب» نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و «علی‌رضا رشیدیان» رئیس سازمان حج و زیارت امروز در بازدید از مرکز نام نویسی سامانه سماح بر روند پیش ثبت نام و ثبت آمار علاقه مندان حضور در مراسم اربعین نظارت داشتند. 

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در این بازدید ضمن قدردانی از مسئولان و مدیران فعال در این بخش بر لزوم فراهم کردن شرایط مناسب جهت تسهیل در ثبت نام زائران تاکید کرد و گفت: باید کاری کرد تا مشتاقان زیارت بتوانند در کمترین زمان ممکن و به راحتی در این سامانه ثبت نام کنند.

وی حفظ جان زائران را بسیار مهم برشمرد و افزود: باتوجه به محدودیت حضور زائران ایرانی در اربعین، باید شرایطی برای سایر مشتاقان زیارت فراهم می شد تا بتوانند از این مراسم معنوی بهره بگیرند، برگزاری مراسم «هم قدم با زائران اربعین» از اقدامات شایسته ای است که در این راستا می تواند تاثیرگذار باشد.

علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در خصوص اعزام مشتاقان زیارت به عتبات گفت: طبق تصمیم اولیه عراق، قرار بود که سی هزار زائر ایرانی به مراسم اربعین اعزام شوند که این تعداد هم به اعزام مواکب و اعضای کمیته های ستاد اربعین محدود شد، اما عراق در تصمیم جدید خود اعلام کرد که آمار زائران افزایش خواهد یافت و برای اینکه فرصت کافی برای بررسی شرایط و اعزام داشته باشیم اقدام به نام نویسی در سامانه سماح کردیم.

وی یادآور شد: طبق اعلام دفتر نخست وزیر عراق، تمامی کسانی که مشتاق زیارت اربعین حسینی هستند، باید دو دز واکسن کرونا را تزریق کرده باشند و تنها از طریق مرزهوایی به این کشور سفر کنند. بنابراین تمامی مراحل ثبت نام  و اعزام زائران از طریق سامانه سماح انجام خواهد گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره سهمیه هر استان برای اعزام به عتبات گفت: طبق آمار در مراسم زیارت اربعین سال 1398، سه میلیون و 227 هزار نفر شرکت کرده بودند که براساس همین آمار، درصد سهمیه هر استان مشخص و اقدامات بعدی اعزام انجام خواهد شد.

117

بیشتر بخوانید:

اطلاعیه پیش ثبت نام اربعین ۱۴۰۰

کلیدواژه