شهریور 25, 1400 19:34 Asia/Tehran [Updated: آبان 03, 1400 18:21 Asia/Tehran]

رئیس جمهور کشورمان در دیدار با نخست وزیر پاکستان، خاطرنشان کرد کلید حل مشکلات افغانستان، تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها و برخاسته از اراده آحاد مردم این کشور و همچنین جلوگیری از مداخلات بیگانگان در امور این کشور است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز پنجشنبه در سفر به تاجیکستان در دیدار عمران خان نخست وزیر پاکستان، روابط دو کشور را با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی، فراتر از همسایگی توصیف کرد و گفت: نباید اجازه دهیم فتنه گری و شیطنت بیگانگان این روابط خوب را تحت تاثیر قرار دهد.

رئیسی با بیان اینکه ظرفیت‌های دست نخورده و ارزشمندی در دو کشور برای گسترش مناسبات وجود دارد، افزود: عزم جمهوری اسلامی ایران ارتقای روابط و همکاری‌های منطقه‌ای به ویژه با کشورهای همسایه است و در این میان پاکستان جایگاه خاصی دارد.

وی با اشاره به مرز طولانی دو کشور و ظرفیت گسترش تعاملات اقتصادی در مناطق مرزی گفت: استقرار امنیت در مناطق مرزی می تواند ظرفیت های قابل توجه این مناطق برای تعاملات و تبادلات اقتصادی و تجاری را فعال و به شکوفایی آبادانی این مناطق نیز کمک کند.

رئیس جمهور با قبول درخواست عمران‌خان برای برگزاری نشست مشترک درباره تحولات افغانستان، افزود: کلید حل مشکلات افغانستان، تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها و برخاسته از اراده آحاد مردم این کشور و همچنین جلوگیری از مداخلات بیگانگان در امور این کشور است.

سید ابراهیم رئیسی تاکید کرد: سابقه 20 سال حضور نیروهای آمریکایی و غربی در افغانستان هیچ نتیجه ای جز خرابی، آوارگی و کشتار بیش از 35 هزار کودک و هزاران زن و مرد افغانستانی نداشت و خروج نیروهای آمریکایی فرصتی تاریخی برای شکل گیری حکومتی مردمی در افغانستان و برقراری آرامش در این کشور و منطقه است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار با قدردانی از مواضع سازنده و نگاه برادرانه جمهوری اسلامی ایران نسبت به پاکستان گفت: به دنبال گسترش همه جانبه روابط خود به ویژه در زمینه حمل و نقل با ایران هستیم و معتقدیم ارتقای سطح همکاری های دو کشور تاثیرات مثبت منطقه ای و جهانی خواهد داشت.

نخست وزیر پاکستان با بیان اینکه افغانستان امن و آرام به نفع همه کشورهای منطقه و جهان خواهد بود، اضافه کرد: چنانچه دولت فراگیر در افغانستان تشکیل نشود مشکلات این کشور تشدید می شود و زیان آن بیش از هر کشوری متوجه پاکستان و ایران خواهد بود.

عمران خان گفت: ایران و پاکستان باید برای عبور موفق افغانستان از مرحله دولت سازی و تشکیل حکومت فراگیر، با یکدیگر همکاری و تعامل نزدیک داشته باشند.

این دیدار در حاشیه نشست شانگهای در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان برگزار شد. 

رئیس جمهور امروز برای حضور در نشست سازمان همکاریهای شانگهای و دیدار با برخی سران این نشست به دوشنبه سفر کرد.

جمعی از وزیران، رئیسی را در این سفر همراهی کردند. 

رئیس جمهور فردا در نشست شانگهای سخنرانی می کند. // 114

بیشتر بخوانید:

دیدار روسای جمهور ایران و ازبکستان در حاشیه نشست شانگهای

موافقت روسیه با عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای

کلیدواژه