شهریور 30, 1400 10:55 Asia/Tehran [Updated: آبان 01, 1400 14:33 Asia/Tehran]

تهران - ایران پرس: رئیس جمهور گفت: تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس و مقاومت می‌تواند مصون سازی نسل جوان باشد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران با تسلیت ایام سوگواری امام حسین (ع) افزود: ان شاء الله خداوند به برکت نام اباعبدالله (ع) شهدای ما را قرین رحمت و توسعه و ما را توفیق به گام نهادن در مسیر آن‌ها قرار دهد.

رئیسی با تشکر از برگزارکنندگان این نشست و نمایشگاه دستاورد‌های دفاع مقدس گفت: در این مقطع عزیزانی که دست اندرکار هستند هر چه نام، یاد، وصیت نامه و هدف شهیدان را در جهت تنویر افکار عمومی و نشان دادن راه آن‌ها برای رهایی یافتن از جهالت و گمراهی و فتنه‌های بسیاری که فتنه گران انجام می‌دهند، کار بزرگی می‌کنند.

رئیس جمهور افزود: این حرکت تکریم و تجلیل از پیشکسوتان می‌تواند مصون سازی نسل جوان باشد و راه صیانت نسل امروز و نسل‌های آینده این است که عاشورا معرفی و معلوم شود عاشورا امتداد دارد و امتداد عاشورا امروز جلوه شهدایی است که برای خدا و برای یک امر مقدس در میدان ظاهر شدند.

رئیسی گفت: بسیاری در دنیا نبرد و جنگ می‌کنند، در طول تاریخ بسیار جنگ شده و خونریزی، اما کدام یک از آن‌ها دفاع مقدس است؟ بسیاری از نظامات در دنیا امروز برقرار است، اما کدام یک از این نظامات نظام مقدس است؟ و سوال این است چه چیزی باعث تقدس نظام ما، دفاع و بسیج ماست و رمز قدسیت چیست؟ و چرا دفاع ما مقدس است؟

چرا نظام انقلاب اسلامی قدسی است؟ رئیس جمهور گفت: رمز قدسیت نظام جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر دین، آموزه‌های دین، کتاب و سنت است.

رئیسی در ادامه سخنانش در آیین تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس افزود: چرا دفاع ما مقدس است؟ هیچ شخص، زمان و زمین قدسی نمی‌شود مگر در پرتو قدوس باشد، اگر زمینی قدوسیت دارد و اگر زمانی قدسی است در پرتو ارتباط با قدوس است، اگر مکانی، زمانی و شخصی قدسی می‌شود باید با او ارتباط برقرار کند.

رئیسی در مورد قدسیت نظام جمهوری اسلامی ایران افزود: اول آنکه نظامی ما قدسی است، زیرا مبتنی بر دین، آموزه‌های دین، کتاب و سنت است و این رمز قدسیت نظام ما است.رئیس جمهور گفت: نظامی اسلامی که می‌خواهد تمام ارتباطات او براساس دین و آموزه‌های دینی تنظیم گردد نظام مقدس می‌شود.

رئیسی افزود: دوم اینکه در راس نظام ما حاکمیتی قرار دارد که نیابت از حجت خدا، ولی عصر (عج) دارد و امر، دستور و نظر او برای ما حجت امام زمان (عج) است.رئیس جمهور گفت: قدسیت حاکمیت بر آن است که این جانشینی از طرف حجت خدا به نظام، قدسیت می‌بخشد به نحوی که امروز نیروی‌های مسلح ما مفتخر به خدمت تحت فرمان فرماندهی معظم کل قوا و اطاعت فرمان او هستند تا وظیفه و تکلیف خود را انجام دهند.

رئیسی ادامه داد: امروز افتخار همه ما این است که ما تحت نظر، ولی فقیه جامعه الشرایطی که جانشین امام زمان (عج) است قرار داریم و این قدسیت است.رئیس جمهور با بیان اینکه در نظام ما هیچ قانون، مقررات و هیچ باید و نبایدی نمی‌تواند تصویب و اجرا گردد مگر اینکه مطابق موازین شرعی باشد اظهار داشت: برای مجلس، شورای نگهبان را به عنوان تضمین و برای دستگاه قضا، دیوان عالی و یکسری از سلسله مراتب را تعیین کردند تا هیچ حکم و قانونی برخلاف شرع در مجموعه نظام تصویب و اجرا نگردد.

رئیسی افزود: هر حکم و قانونی و هر مقرره‌ای که بر خلاف موازین شرعی باشد از درجه اعتبار ساقط است.رئیس جمهور با بیان اینکه امام خمینی (ره) از روز اول اعلام کردند که قوانین باید منطبق با شرع و موازین شرعی باشد تصریح کرد: علاوه بر این ما در قدسیت عمل هم می‌خواهیم یعنی هم حسن فعلی می‌خواهیم و هم حسن فاعلی می‌خواهیم.

رئیسی ادامه داد: یعنی اگر سردار، سربازی، قاضی، نماینده ای، کارگزاری، فرمانداری و استانداری در جایگاه خودش خدمت می‌کند علاوه بر حسن فعلی، نیازمند حسن فاعلی هم می‌باشد یعنی یک اخلاص هم می‌خواهد تا به کار قیمت دهد.رئیس جمهور افزود: اگر همه این سلسله مراتب قدسی باشد، اما عامل عمل با قدسیت حرکت نکند، عمل او قیمت بایسته را ندارد؛ لذا علاوه بر همه این سازوکار مقدسی که امروز وجود دارد باید عامل عمل هم، عمل او از روی اخلاص و برای قدوس باشد تا قیمت پیدا کند.

رئیس جمهور گفت: رمز ماندگاری نام شهیدان ما در دفاع مقدس و در دفاع از حرم حریم و دفاع از مبانی و ارزش‌های انقلاب اسلامی آن است که خود نیز قدسی شدند، زیرا برای خدا حرکت کردند و ماندگاری آن‌ها برای اخلاص آن‌ها است برای خدا از جان شان و آینده دنیای شان گذشتند تا آینده جاودانه را بدست آورند.

112

 بیشتر بخوانید:

تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با حضور رئیس جمهور 

کلیدواژه