مهر 01, 1400 10:00 Asia/Tehran [Updated: مهر 26, 1400 22:37 Asia/Tehran]

وزرای امور خارجه ایران و ترکیه توافق کردند نشست سه جانبه روسای دستگاه دیپلماسی ایران، جمهوری آذربایجان، و ترکیه در تهران برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، وزیر امورخارجه کشورمان شامگاه چهارشنبه با «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در حاشیه مجمع عمومی ملل متحد دیدار و در خصوص موضوعات دوجانبه ای و منطقه ای به ویژه تحولات افغانستان و سوریه گفتگو و تبادل نظر کردند.

«حسین امیرعبداللهیان» با تاکید بر روابط راهبردی تهران و آنکارا، ضمن اعلام اینکه در دولت جدید، معاون اول رئیس جمهور، رئیس کمیسیون مشترک خواهد بود آن را ارتقاء جدی در این زمینه دانسته و آمادگی ایران را برای برگزاری کمیسیون های مشترک که مدتی است به تعویق افتاده اعلام کرد.

در این دیدار وزیر خارجه کشورمان دعوت «سیدابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران از «رجب طیب اردوغان» همتای ترک خود را نیز ابلاغ کرد.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص موضوعات منطقه ای، ضمن اشاره به اینکه در منطقه تحولات جدیدی در حال شکل گیری است بر ضرورت رایزنی های منظم بین دو کشور بیش از هر زمان دیگری تاکید کرد.

در رابطه با افغانستان نیز امیرعبداللهیان اظهار داشت: در این کشور با همه طرف ها در ارتباط هستیم اما آنچه بسیار اهمیت دارد تاکید بر تشکیل دولت فراگیر به عنوان راه حل پایدار برای صلح و ثبات افغانستان می باشد.  

 وزیر خارجه ترکیه هم در این دیدار ضمن استقبال از ارتقاء سطح ریاست کمیسیون مشترک دو کشور، اظهار داشت از سوی ترکیه نیز معاون رئیس جمهور مسئول کمیسیون می شود.  

وزیرخارجه ترکیه با انتقاد از تحریم ها بر علیه جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: تحریم های یکجانبه و غیرقانونی  بر ضد ایران باید برداشته شود.  

 وزیر خارجه ترکیه ضمن اعلام آمادگی برای حضور در نشست سه جانبه در تهران، اظهار داشت در اولین فرصت آماده سفر به تهران است تا رایزنی ها  از سر گرفته شود.

در خصوص موضوعات منطقه نیز، وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت: دو کشور با چالش های مشترک منطقه ای از جمله افغانستان روبرو هستند که ضرورت رایزنی های نزدیک تر را الزام آور میکند.

همچنین وی با تاکید بر ضرورت تشکیل دولت فراگیر در افغانستان، از امکان جدی بالاگرفتن خشونت و افراطی گری در این کشور ابراز نگرانی کرد.

لازم به ذکر است دو طرف در خصوص سفر وزرای کشور و دادگستری ترکیه به ایران و همچنین تبادل مجرمین توافق کردند.

117

بیشتر بخوانید:

دعوت امیرعبداللهیان از وزیر امور خارجه نامیبیا برای سفر به ایران

کلیدواژه