مهر 27, 1400 09:41 Asia/Tehran [Updated: مهر 27, 1400 09:49 Asia/Tehran]
  • تاکید ایران بر ایفای نقش فعال‌تر سازمان همکاری اسلامی  اسلامی درافغانستان

ایران پرس: حسین امیر عبداللهیان وزیر امورخارجه در گفت و گوی تلفنی با «یوسف العثیمن» دبیر کل سازمان همکاری اسلامی  با اشاره به اقدامات تروریستی و جنایتکارانه اخیر داعش در حمله ددمنشانه به نمازگزاران در دو مسجد در قندوز و قندهار، محکومیت این اقدامات غیرانسانی توسط دبیر کل و اعضای سازمان همکاری اسلامی را خواستار شد.

مردم افغانستان بیش از دو دهه قربانی سیاست‌های جنگ‌افروزانه آمریکا شدند و اکنون هم هدف جنایات تروریستی داعش هستند  که با حمایت امریکا به افغانستان نفوذ کرده اند.

داعش ظرف  چند ماه  اخیر با هدف ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی، مساجد شیعیان را هدف قرار داده است.

اقدام تروریستی  در مسجد «امام بارگاه فاطمیه»، بزرگترین مسجد شیعیان در قندهار بیش از ۴۰ نفر کشته و ۷۰ زخمی بر جا گذاشت. گروه داعش مسوولیت این حمله تروریستی را به عهده گرفت.

این چندمین حمله تروریستی است که در افغانستان به وقوع می پیوندد. نخستین انفجار در هفته دوم تسلط طالبان بر افغانستان نزدیک فرودگاه کابل به وقوع پیوست . در آن حمله که مسوولیت آن را نیز شاخه خراسان داعش بر عهده گرفت، حدود ۲۰۰ نفر از جمله کودکان و زنان جان باختند.

چند هفته پیش نیز انفجاری در نزدیک مسجد «عیدگاه» در کابل رخ داد که در جریان آن دست کم هشت نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. عملیات تروریستی در مسجد قندهار در حالی انجام گرفت که پیش از ان  درپی انفجار در مسجد «سیدآباد» شیعیان در ولایت قندوز، ۴۶ نفر جان باخته بودند و مسوولیت آن انفجار را نیز داعش برعهده گرفته بود.

جمهوری اسلامی ایران این جنایات را محکوم و ازادامه این رخداد های  تروریستی  ابراز نگرانی کرده است  .  ناکامی دولت موقت طالبان در مواجهه با اقدامات تروریستی داعش و تداوم اقدامات جنایتکارانه در افغانستان البته یک معضل اساسی است که باید در مورد آن تصمیمی جدی اتخاذ شود.

مسئله مهم دیگر مسوولیت های جهان اسلام و کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی است .کشورهای اسلامی برغم ظرفیت های قابل توجه خود اقدام موثری در زمینه مقابله با تروریسم و داعش انجام نداده اند.

از سال ۲۰۰۱ که افغانستان به اشغال آمریکا در آمد تا چند ماه پیش که واشنگتن خروجی غیرمسوولانه را از این کشور رقم زد، مردم افغانستان همواره قربانی این حضور و ماجراجویی کاخ سفید و ناتو بوده اند.

همه این سال ها با سکوت و بی عملی سازمان ها و نهادهای حقوق بشری سپری شد . سازمان همکاری اسلامی نیزکه می بایست تکیه گاه و مدافع حقوق ملت های مسلمان باشد ؛ در عمل به مسوولیت های خود تعلل های فراوان کرده است .

در حال حاضر وضعیت  مردم افغانستان بسیار نگران کننده است و نیاز به تامین امنیت برای همه طیف های سیاسی و گروه های قومی- مذهبی به شدت احساس می شود . بی تردید در صورت عدم اتخاذ تدابیر شدید امنیتی و ادامه ناتوانی در مقابله با عناصر تروریست ، بحران افغانستان وارد مرحله ای جدی تر خواهد شد. 

جمهوری اسلامی ایران  در این موقعیت دشوارخود را در کنار مردم افغانستان می‌داند و آماده کمک و همکاری همه جانبه برای ایجاد ثبات و امنیت پایدار برای ملت افغانستان است.

"حسین امیرعبداللهیان" وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران  در همین خصوص درگفت و گویی تلفنی با "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد نیز که دوشنبه شب انجام گرفت از وضعیت افغانستان  ابراز نگرانی کرد وخواستار اقدام جدی دبیرکل سازمان ملل در توقف و مقابله با تروریسم در افغانستان شد.

تماس های  وزیر امورخارجه ایران با مقامات سازمان ملل و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی  و تاکید بر حمایت از ایفای نقش فعال‌ترسازمان ها و کشورهای اسلامی در قبال  افغانستان  یادآوراهمیت این موضوع درسطح منطقه ای وبین المللی است .

نویسنده : جمشيد امین زاده

 112

 بیشتر بخوانید:

گفتگوی امیرعبداللهیان با دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی درباره افغانستان

گفت وگوی تلفنی "امیرعبداللهیان" و "گوترش" درباره برجام و آخرین تحولات افغانستان

رئیسی: حملات تروریستی در افغانستان با هدف ایجاد تفرقه و خونریزی انجام می‌شود

واکنش امامان جمعه افغانستان درباره عملیات تروریستی علیه شیعیان

کلیدواژه