مهر 29, 1400 16:20 Asia/Tehran [Updated: آبان 18, 1400 22:18 Asia/Tehran]
  • ولایتی در دیدار با نخست وزیر پیشین عراق: روابط ایران و عراق، بی‌نظیر و عمیق است 

علی اکبر ولایتی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق دیدار و در خصوص مسائل منطقه ای و جهان اسلام و همچنین روابط دوجانبه ایران و عراق گفتگو کرد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری ایران پرس، علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل، عراق را کشور دوست و برادر خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه در کنار دولت و ملت عراق خواهد ماند و ما روابط عمیق و تاریخی با یکدیگر داریم و در دنیا کمتر دو ملتی پیدا می شود که این مقدار اشتراکات بی‌نظیر داشته باشند و راهپیمایی اربعین نمونه‌ای از این همکاری ها و تعاملات است.

ولایتی در دیدار با عادل عبدالمهدی افزود: نقش افراد برجسته و باتجربه‌ای مانند شما بسیار ارزشمند است و انشالله اقدامات اساسی به نفع ملت عراق انجام خواهد شد. 

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی ارائه کمک و همکاری را به دولت و ملت عراق دارد و خوشبختانه در حوزه دانشگاهی هم اقدامات مثبتی انجام شده که با قوت ادامه خواهد داشت.

وی به انتخابات اخیر در عراق هم اشاره کرد و گفت: انتخابات در عراق نشان دهنده رشد فکری و فرهنگ عمیق و غنی ملت عراق است و انشاالله نتیجه آن بتواند مسیر رشد و توسعه کشور را بیش از پیش فراهم کند.

عادل عبدالمهدی نیز ضمن ابراز خرسندی از این ملاقات، افتتاح شعبه دانشگاه آزاد در عراق را به ولایتی تبریک گفت و تاکید کرد که  این همکاری ها بیش از پیش در تمام زمینه ها گسترش خواهد یافت.

وی سپس به تشریح اوضاع سیاسی و روند انتخابات در عراق پرداخت و افزود: دشواری هایی وجود دارد ولی با قدرت و اراده مردم عراق انشاالله بر مشکلات پیروز خواهیم شد. 

عبدالمهدی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح نقش پر رنگ و حضور موثر شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس در مبارزه با داعش در عراق پرداخت و جانفشانی های آنان را ارج نهاد.

وی در ادامه با تاکید بر این که قدرت آمریکا در منطقه روز به روز در حال کاهش است، گفت: جمهوری اسلامی ایران روز به روز قوی تر می شود و آمریکا و غربی ها ضعیف تر از گذشته هستند و آمریکا باید از عراق خارج شود و این خواسته همه ملت عراق است.

نخست وزیر پیشین عراق همچنین به راهپیمایی اربعین اشاره کرد و آن را نشانه همبستگی و اتحاد دو ملت عراق و ایران دانست.

عادل عبدالمهدی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که غربی‌ها و آمریکایی‌ها برای ما تصمیم بگیرند، تاکید کرد هیچ قدرتی در دنیا  نمی تواند بر روابط ایران و عراق تاثیرگذار باشد و این رابطه برادری ادامه خواهد داشت.// 114

کلیدواژه