مهر 30, 1400 08:41 Asia/Tehran [Updated: مهر 30, 1400 08:50 Asia/Tehran]
  • برگزاری نشست نمایندگان سه کشور مذاکرات «روند آستانه» با گیر پترسون

نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه در مذاکرات «روند آستانه» با «گیر پترسون» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در حاشیه برگزاری کمیته قانون اساسی این کشور، نشست مشترک برگزار کردند.

 به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه ایران در امور ویژه سیاسی که به عنوان نماینده ایران در راس هیاتی عالیرتبه در ژنو حضور یافته علاوه بر دیدارهای جداگانه با سایر نمایندگان مذاکرات «روند آستانه» در  نشست چهارجانبه با گیر پترسون نیز شرکت کرد.

وی در این نشست ضمن حمایت از تلاش های نماینده سازمان ملل در امور سوریه، تاکید کرد که علاوه بر گفت وگوهای قانون اساسی باید به بحران انسانی، رفع تحریم ها، بازسازی و مبارزه با تروریسم در سوریه نیز توجه کرد. همچنین حضور اشغالگرانه آمریکا در سوریه و تجاوزهای پی درپی رژیم صهیونیستی به خاک این کشور نباید از سوی سازمان ملل و جامعه جهانی مورد بی توجهی قرار گیرد.   

در این نشست چهارجانبه، پترسون و نمایندگان روسیه و ترکیه درباره دور ششم نشست کمیته قانون اساسی سوریه سخن گفته و از روند گفت وگوهای میان گروه های سوری، اظهار خوشنودی کردند.

مذاکرات آستانه از ژانویه 2017 با ابتکار جمهوری اسلامی ایران و همکاری روسیه و ترکیه، با هدف برقراری صلح در سوریه آغاز شده است.

ایران، ترکیه و روسیه به عنوان کشورهای ضامن روند آستانه، برای حل بحران سوریه تلاش می کنند.

بحران در سوریه از سال 2011 با تهاجم گسترده گروه‎های تروریستی مورد حمایت عربستان، آمریکا و متحدانشان برای تغییر معادلات منطقه به نفع رژیم صهیونیستی آغاز شده است.

117

بیشتر بخوانید:

مذاکرات آستانه؛ وجه دیگر بین‌المللی بودن بحران سوریه

کلیدواژه