آبان 05, 1400 12:48 Asia/Tehran [Updated: آذر 12, 1400 21:59 Asia/Tehran]

 تهران- ایران پرس: وزیر امور خارجه پاکستان از جامعه جهانی خواست با توجه به وضعیت اقتصادی مردم افغانستان از وقوع یک فاجعه انسانی جلوگیری کند و بر آزادسازی پول‌های این کشور نیز تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «شاه محمود قریشی» روز چهارشنبه در دومین نشست وزیران امور خارجه همسایگان افغانستان که در تهران در حال برگزاری است، گفت: باید جامعه جهانی به وضعیت اقتصادی مردم افغانستان توجه کند و از وقوع یک فاجعه انسانی در این کشور جلوگیری شود. معتقدیم پول‌های افغانستان در خارج از کشور باید آزاد شود.

وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به تحولات اخیر افغانستان اظهار داشت: تحولات مهمی در ماه‌های اخیر در افغانستان رخ داد. در ماه اوت یک انتقال قدرت بدون خون‌ریزی به وقوع پیوست و طالبان به قدرت رسید. در حال حاضر شاهد موج فراگیر پناهجویان هستیم.

این دیپلمات پاکستانی افزود: نخستین نشست وزرای امور خارجه همسایه افغانستان در ماه سپتامبر برگزار شد و این نشست، در ادامه آن است. این نشست برای آن است که کشورهای همسایه افغانستان به هماهنگی برسند تا چالش‌های به وجود آمده را مدیریت کنند.

قریشی ادامه داد: همه به دنبال آن هستیم افغانستان دارای ثبات باشد. معتقدیم جلسه امروز می‌تواند نتایج جلسه نخست را تقویت کرده و گام‌های مهمی برای ایجاد ثبات در افغانستان بردارد.

وی با تاکید بر اینکه مبارزه با تروریسم در افغانستان حیاتی است، گفت: در حال حاضر شاهد تشکیل یک کابینه موقت در افغانستان هستیم که می‌تواند زمینه ایجاد دولت فراگیر در این کشور محقق کند. معتقدیم باید حقوق مردم افغانستان محترم شمرده شود و در دولت فراگیر حضور داشته باشند.

112

 بیشتر بخوانید: 

امیرعبداللهیان: امیدواریم با صدای واحد پیامی مشترک به جامعه جهانی ارسال کنیم/ ریشه بسیاری از مشکلات فعلی افغانستان در مداخلات خارجی است

مخبر: اتکا به بیگانگان هیچ دولتی را سرپا نگه نمی دارد 

 تهران، میزبان اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان

کلیدواژه