آذر 04, 1400 16:13 Asia/Tehran [Updated: آذر 04, 1400 16:43 Asia/Tehran]
  • پایان دور اول نشست کمیته تحقیق مشترک ترور شهید سلیمانی در بغداد

تهران- ایران پرس: معاون امور بین الملل قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، از پایان دور اول نشست کمیته تحقیق مشترک ترور شهید سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» و همراهانش در بغداد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کاظم غریب آبادی» معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: بدنبال گفت وگوهای سطح بالا میان سیستم های قضایی ایران و عراق و تلاش های دادستانی تهران، هیات حقوقی - قضایی ایران به ریاست یکی از معاونان دادستان عمومی و انقلاب تهران برای شرکت در اولین نشست کمیته تحقیق مشترک ترور شهید سردار قاسم سلیمانی و همراهانش عازم بغداد شد.

غریب آبادی افزود: گفت وگوهای دور اول، امروز (پنجشنبه) به پایان رسید و طرفین تصمیم گرفتند دور دوم نشست کمیته را تا یک ماه آینده در تهران برگزار کنند. 

معاون امور بین الملل قوه قضائیه همچنین گفت: در پایان این دور از گفت وگوها روسای دو هیات بیانیه مشترکی را نیز به امضاء رساندند و این جنایت را به عنوان یک جنایت جدی و اقدام ناقض حاکمیت ملی عراق و ناقض حقوق بین الملل و حقوق بشر محکوم کردند و بر مقابله با بی کیفرمانی مرتکبین این جنایت بین المللی و لزوم اقامه عدالت درخصوص آنان، تاکید کردند.

غریب آبادی خاطرنشان کرد: نکته مهم از منظر حقوقی این است که در این بیانیه تصریح شده است جنایت مذکور در زمان سفر رسمی سردار شهید سلیمانی به عراق با دعوت دولت این کشور و برای انتقال پیام سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران ارتکاب یافته است.

سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوم ژانویه 2020  در حالیکه  به دعوت رسمی مقامات عراق به این کشور سفر کرده بود در حمله هوایی نیروهای متجاوز و تروریست آمریکایی نزدیک فرودگاه بغداد، پایتخت عراق به همراه «ابومهدی المهندس» نایب‌ رئیس بسیج مردمی این کشور (الحشد الشعبی) و 8 نفر دیگر به شهادت رسید.

117

بیشتر بخوانید:

محورهای نخستین جلسه کمیته تحقیق مشترک پرونده ترور شهید سردار قاسم سلیمانی

معاون بین‌الملل بسیج: ترور شهید سلیمانی را در فضای جدیدی پیگیری می‌کنیم

 

کلیدواژه