آذر 07, 1400 12:11 Asia/Tehran [Updated: آذر 07, 1400 12:19 Asia/Tehran]

رییس‌جمهور کشورمان با تاکید بر روابط رو به گسترش ایران و تاجیکستان، گفت: روابط بسیار خوب تهران - دوشنبه در زمینه‌های تجاری، فرهنگی و اقتصادی با قوت ادامه خواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سید ابراهیم رییسی با ابراز خرسندی از تجدید دیدار با امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان پس از اجلاس شانگهای، گفت: اولین سفر خارجی من به عنوان رییس‌جمهوری ایران به تاجیکستان بود و این سفر منشا تحول در روابط دو کشور شد.

رییسی افزود: نشست امروز  به دو دلیل مهم است؛ نخست اینکه اقدامات گذشته را مرور کنیم و دوم اینکه برای روابط آینده تصمیم بگیریم.

رییس‌جمهوری با اشاره به دیدار با همتای تاجیکستانی خود در شهر دوشنبه و در حاشیه اجلاس شانگهای ادامه داد: آن دیدار بسیار ارزشمند و تاثیرگذار بود و موجب شد تفاوت معناداری در سطح روابط ایجاد شود و این افزایش سطح روابط دو کشور به نفع منطقه خواهد بود.

وی اضافه کرد: روابط بسیار خوب ایران و تاجیکستان در زمینه‌های تجاری، فرهنگی و اقتصادی با قوت ادامه خواهد یافت.

رییسی خاطرنشان کرد: تردیدی نداریم که روابط رو به توسعه خواهد بود چرا که سطح فعلی مبادلات قانع‌کننده نیست و با احیای ظرفیت‌ها بین دوکشور می‌توان سطح روابط را چند برابر ارتقا داد.

رییس‌جمهوری با دعوت از امامعلی رحمان برای حضور در تهران گفت: ما به دلیل روابط عمیق فرهنگی و همزبانی و سابقه دیرینه مودت و دوستی احساس می‌کنیم بیش از دیگران باید با هم همکاری و همفکری کنیم.

رییسی در مورد مواضع جمهوری اسلامی ایران درباره افغانستان، گفت: مواضع ما در قبال کشور افغانستان روشن است. جمهوری اسلامی ایران از تشکیل دولت فراگیر واقعی در افغانستان که همه مردم، اقوام و گروه‌های سیاسی افغانستانی را نمایندگی کند، استقبال می‌کند.

رییس‌جمهوری تاکید کرد: آمریکایی‌ها ۲دهه در افغانستان حضور داشتند و جز قتل و غارت چیزی برای این کشور باقی نگذاشتند. در ایران از حدود ۴ میلیون افغانستانی با افتخار پذیرایی می‌کنیم. ما میزبان افغانستانی‌ها هستیم و امیدواریم مردم این کشور برای سرنوشت خودشان تصمیم بگیرند.

وی با تروریستی خواندن گروه داعش، گفت: داعش برای منطقه ناامنی ایجاد می‌کند؛ این گروه دست پرورده آمریکایی‌ها است. داعش به نمایندگی از آمریکایی‌ها در منطقه کشتار می‌کند. همکاری‌ ما و شما به نفع امنیت منطقه و افغانستان است و از این نظر حایز اهمیت است.

امامعلی رحمان رییس‌جمهوری تاجیکستان هم در این دیدار گفت: همه اقوام و گروه‌ها باید در دولت افغانستان حضور داشته باشند و دولت این کشور نماینده تمامی اقوام و طوایف این کشور باشد.

وی با اشاره به تحولات اخیر افغانستان تاکید کرد: ناامنی در این کشور به ضرر منطقه و کشورهای همسایه افغانستان است به همین دلیل نگران آینده این کشور هستیم و همه باید تلاش کنیم اقوام و گروه‌های مختلف مردم در آسایش در این کشور زندگی کنند.

رییس‌جمهوری تاجیکستان با اشاره به دیدار گذشته خود با سید ابراهیم رییسی افزود: پس از آن دیدار سطح روابط دو کشور توسعه پیدا کرده و رشد مبادلات تجاری در آینده چند برابر خواهد شد.

112

بیشتر بخوانید:

رئیسی : اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه و تعمیق روابط همه جانبه با پاکستان است

رئیسی در جمع ایرانیان مقیم ترکمنستان: ایران به دنبال توسعه روابط با همه کشورها به ویژه کشورهای منطقه است

کلیدواژه