آذر 07, 1400 20:49 Asia/Tehran [Updated: آذر 07, 1400 21:08 Asia/Tehran]
  • رئیسی: اولویت سیاست خارجی ایران گسترش مبادلات با کشورهای منطقه است

سید ابراهیم رئیسی در دیدار با رئیس جمهوری ازبکستان تاکید کرد: اولویت سیاست خارجی ایران گسترش مبادلات با کشورهای منطقه است.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، رئیس جمهور امروز یکشنبه در حاشیه پانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی اکو در دیدار «شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان، ظرفیت‌های کشورهای منطقه برای تعمیق روابط را فرصتی مناسب برای این کشورها دانست.

رئیسی در این دیدار گفت: در شرایط کنونی جهان، همکاری کشورهای منطقه بسیاری از تهدیدها را به فرصت تبدیل می‌کند و با حضور فعال کشورهای منطقه دیگر جایی برای دخالت کشورهای بیگانه نیست.

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در همه زمینه‌ها از جمله اقتصادی، حمل‌و‌نقل، انرژی و مبارزه با تروریسم سطح روابط و همکاری‌های خود را با ازبکستان ارتقا دهد.

رئیسی توسعه روابط با ازبکستان را دارای اهمیت دانست و با اشاره به حجم مبادلات اقتصادی دو کشور تاکید کرد: وزرای خارجه ایران و ازبکستان باید نقشه راه همکاری‌های بلندمدت را ترسیم کنند.

افغانستان یکی دیگر از موضوعات گفت‌وگوی روسای جمهور ایران و ازبکستان بود که در آن بر استقرار دولت فراگیر با حضور همه مردم، اقوام و گروه‌های افغانستانی و نیز برقراری صلح و امنیت پایدار در این کشور تاکید شد.

رئیس جمهور ازبکستان نیز در این دیدار با تقدیر از رویکرد فعال ایران در منطقه گفت: صلح و ثبات در این منطقه با مشارکت کشورهای بومی محقق می‌شود و ازبکستان از هر نوع همکاری با ایران استقبال می‌کند.

رئیس جمهوری ازبکستان، همچنین ظرفیت‌های اقتصادی و مبادلات دو کشور را بستر مناسبی برای توسعه روابط دانست و خواهان افزایش سطح حجم تبادلات تجاری دو کشور شد. // 114

بیشتر بخوانید:

رئیسی: ایران اولویت ویژه‌ای برای همکاری و مشارکت اقتصادی با همسایگان قائل است

رئیسی: توسعه روابط تهران - آنکارا به نفع دو ملت و صلح و ثبات در منطقه است

رئیسی : روابط رو به گسترش ایران و تاجیکستان با قوت ادامه خواهد یافت

رئیسی : اراده جمهوری اسلامی ایران توسعه و تعمیق روابط همه جانبه با پاکستان است

کلیدواژه