آذر 14, 1400 12:49 Asia/Tehran [Updated: دی 28, 1400 14:19 Asia/Tehran]
  •  گسترش مناسبات دوجانبه و همکاری های منطقه ای ایران و قرقیزستان

تهران - ایران پرس: دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان دیدار و بر گسترش مناسبات دوجانبه و همکاری های منطقه ای دو کشور تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، « طلعت بیک مصدق اف » رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان که برای دیدار رسمی سه روزه به تهران سفر کرده است؛  امروز ( یکشنبه )  با دریابان علی شمخانی  دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون طیف وسیعی از همکاری های دوجانبه و منطقه ای و بین المللی با وی گفتگو کرد.

دریابان شمخانی در این  دیدار  با اشاره به اشتراکات تمدنی و منافع و تهدیدات مشترک گفت: با برنامه ریزی مناسب می توان همکاری میان دو کشور در همه سطوح را گسترش و تعمیق داد.

شمخانی  با تشریح ظرفیت های ایران در حوزه های ترانزیتی، انرژی، علمی، پزشکی، فناوری، آی تی و شرکتهای دانش بنیان، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه همه جانبه همکاری میان دو کشور اعلام کرد.

دریابان شمخانی با اشاره به تحولات افغانستان خاطر نشان کرد: شرایط بغرنج کنونی منطقه به ویژه اوضاع افغانستان حاصل سیاست های غلط و بحران آفرین آمریکا در منطقه و بیش از ۲۰ سال تجاوز و اشغالگری واشنگتن در افغانستان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: با توجه به لزوم ایجاد صلح، ثبات و امنیت پایدار در افغانستان تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام را از مولفه های مهم برای تحقق چنین هدفی می دانیم.

رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به ایران بر وجود اشتراکات قابل توجه در رویکردهای منطقه ای دو کشور تاکید کرد و گفت: بیشکک علاقه مند است سطح مناسبات اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را با تهران ارتقاء بدهد. 

مصدق اف افزود: کشورهای منطقه برای جلوگیری از شکل گیری بحران انسانی، فقر مطلق و رشد تروریسم در افغانستان، با اتخاذ ابتکارهای مشترک و هماهنگ به ایجاد ثبات در این کشور کمک کنند.

رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان، استفاده از بنادر جنوبی ایران برای ترانزیت کالا به قرقیزستان را در ردیف اولویتهای همکاری دو کشور عنوان کرد.

112

بیشتر بخوانید:

معاون رئیس شورای امنیت ملی قرقیزستان وارد تهران شد

گسترش روابط تجاری فصل مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قرقیزستان

قاسمی: ترانزیت کالا موضوع اساسی گفت‌وگوهای دوجانبه با قرقیزستان است

وزیر اقتصاد قرقیزستان: زمینه‌ها برای فعالیت سرمایه‌گذاران ایرانی و قرقیز فراهم است

کلیدواژه