آذر 14, 1400 18:51 Asia/Tehran [Updated: شهریور 12, 1401 14:32 Asia/Tehran]

تهران- ایران پرس: نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران با تاکید بر اینکه واکسیناسیون نباید مردم را نسبت به کرونا آسوده خاطر کند، گفت جهت جلوگیری کرونا حتی نوع جهش یافته آن (اومیکرون) رعایت دستورالعمل های بهداشتی الزامی است.

جعفر حسین در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری ایران پرس گفت: راهکارهایی که با شیوع بیماری کرونا به سازمان بهداشت جهانی معرفی شده اند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا حتی نوع متاسیون یافته آن یعنی اومیکرون هنوز اعتبار بالایی دارند.

جعفر حسین تاکید کرد جهت جلوگیری از بیماری همان دستورالعمل های ثابت مثل پوشش ماسک، شستشوی دست ها، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از تجمعات الزامی است و در صورت مشاهده هرگونه علائم خفیف باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

وی تصریح کرد اومیکرون همان نوع جهش یافته ویروس کرونا است که هنوز برای آن دستورالعمل جدیدی ابلاغ نشده است، بنابراین همان دستورالعمل‌های سابق باید پیروی شود.

نماینده سازمان بهداشت جهانی گفت: مرگبار بودن اومیکرون، که همان نوع متاسیون یافته ویروس کرونا است در کشورهایی که در آن ها این ویروس دیده شده، گزارش نشده است ، هرچند دولت ها و مردم باید نسبت به این بیماری هوشیار باشند چرا که در حال حاضر سازمان بهداشت جهانی و دانشمندان در حال بررسی این بیماری جهش یافته می باشند که جزئیات آن به زودی طی روزها یا هفته های آینده اعلام خواهد شد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ادامه خاطر نشان کرد: در کشورهایی که واکسیناسیون بالا است ولی اومیکرون در آنها  گزارش شده علائم و شیوع بیماری در آنجا کمتر می‌باشد.

وی افزود: خوشبختانه، طی دو سه ماه اخیر پوشش واکسیناسیون در جمهوری اسلامی ایران گسترش یافته است که مردم را در برابر این بیماری حفاظت می‌کند و البته میزان ابتلا، مرگ و میر، بستری در بخش آی سی یو به طور چشمگیری کاهش یافته است، که این در نوع خود یک موفقیت بزرگی محسوب میشود.
 جعفر حسین گفت: پیشنهاد من به دولت و مردم ایران این است که  گسترش واکسیناسیون عمومی نباید آنها را نسبت به بیماری آسوده خاطر کند چرا که واکسن فقط ویروس را ضعیف می‌کند، ولی همچنان در حال تغییرات ژنتیکی است، بنابراین جهت جلوگیری از گسترش این ویروس،رعایت تمامی دستور العمل های بهداشتی ضروری است. // 114

کلیدواژه