دی 23, 1400 18:02 Asia/Tehran [Updated: بهمن 04, 1400 16:10 Asia/Tehran]
  • برای اولین بار در ایران، آزمایش موفق موتور سنگین ماهواره بر سوخت جامد

قم- ایران پرس: فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: آزمایش پیشران و موتور اول ماهواره‌بر ایرانی با سوخت جامد برای اولین بار با موفقیت انجام شد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، سردار «امیرعلی حاجی زاده» روز پنجشنبه در دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد در قم اظهار داشت: در این آزمایش موفق از موتور و سوخت جامد تراست 66 تُن استفاده شد.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه در حوزه فضایی دو عامل ماهواره و ماهواره‌بر بسیار مهم است، ادامه داد: در دوسال گذشته آزمایش‌های  ماهواره‌بر های ایرانی با استفاده از سوخت مایع انجام می‌گرفت و از این به بعد ایران با موتورهای ارزان ماهواره‌های زیادی را به فضا پرتاب خواهد کرد.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: ماهواره برهای جدید ایرانی از بدنه غیرفلز و جنس کامپوزیت است و پیشران آن نیز غیرمحترک است که سبب افزایش بیشتر انرژی موشک و صرفه جویی در هزینه‌ها خواهد شد.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه این فناوری فقط در چهار کشور جهان وجود دارد، بیان داشت: در تمام حوزه‌های مرتبط به هوافضا تولید قدرت ادامه دارد و ایران به قدری در مساله هوافضا و ماهواره پیشرفت کرده که با ترور، تهدید و تحریم از بین رفتنی نخواهد بود.

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: به اعتراف فرمانده سنتکام آمریکا، ایران با توسعه پهبادها برتری هوایی را از آن خود کرده اند و رییس شورای آتلانتیک در غرب آسیا نیز تصریح کرده که در سال 2020 ناوهای آمریکایی مستقر در آب‌های پیرامونی خلیج فارس نتوانستند ایران را از آزمایشات موشکی و حمله به پایگاه عین الاسد منصرف کنند.

دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد با شعار «رسالت حوزه‌های علمیه در تحقق و دفاع از اهداف و آرمان های انقلاب»  امروز با سخنرانی ویدیو کنفرانسی رییس جمهور در قم برگزار شد.

چهار کمیسیون «رسالت حوزه‌های علمیه در تولید منظومه معرفتی و ارزشی نظام اسلامی»، «رسالت حوزه‌های علمیه در تحقق خودسازی، فرهنگ سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی»، «رسالت حوزه‌های علمیه در ترویج و تحقق اقتصاد مقاومتی و معیشت جامعه» و «رسالت حوزه‌های علمیه در استفاده از فرصت‌ها و مواجهه با چالش‌ها و تهدیدات انقلاب اسلامی» به همین منظور تشکیل شده‌بود.

117

کلیدواژه