دی 23, 1400 19:07 Asia/Tehran [Updated: دی 23, 1400 19:10 Asia/Tehran]
  • برگزاری نشست سوم کمیته مشترک تحقیق بررسی پرونده ترور شهید سردار سلیمانی در بغداد

گرگان- ایران پرس: معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر اعلام کرد: نشست سوم کمیته مشترک تحقیق بررسی پرونده ترور شهید سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» اواخر ماه بهمن در بغداد برگزار می‌ شود.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، «کاظم غریب آبادی» امروز (پنجشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان گفت: پرونده شهادت سردار سلیمانی به صورت حقوقی باز شده و اولین جلسه آن روز 13 دی ماه برگزار شد.

دبیر ستاد حقوق بشر افزود: حدود 80 پرونده با شکایت دو هزار و 500 نفر از خانواده‌های شهدای مدافع حرم در دادگستری تهران در این خصوص تحت رسیدگی است.

غریب آبادی با بیان اینکه البته در پرونده شهید سردار سلیمانی بررسی استفاده از ظرفیت های دیگر هم در دستور کار است، تصریح کرد: با مجموعه ریاست جمهوری و دستگاه‌های ذیربط هماهنگ شده که بررسی‌ها را تسریع کنند تا زودتر به امکان رجوع به نهادهای حقوقی بین‌المللی یا طرح دعوی در آمریکا مطرح شود. 

دبیر ستاد حقوق بشر همچنین با اشاره به تشکیل چهار پرونده حقوقی در خصوص ترور دانشمندان هسته ای کشورمان افزود: این پرونده ها مورد رسیدگی قرار گرفته و رای آن صادر شده است.

غریب آبادی  درخصوص ضمانت اجرایی آرا، اظهار داشت: بدنبال شناسایی اموال آمریکا در دیگر کشورها هستیم و برای این منظور نیاز به همکاری دستگاه های اجرایی داریم.

معاون امور بین الملل قوه قضائیه گفت: رسیدگی به اجحاف و ظلم های وارده به ایرانیان خارج از کشور نیز در دستورکار قرار گرفته است. 

غریب آبادی با اشاره به برنامه ستاد حقوق بشر برای رصد وضعیت حقوق بشر در کشورهای غربی و آمریکا و اتخاذ مواضع فعالانه در این زمینه، گفت: جمهوری اسلامی ایران بیشترین آسیب را از نقض حقوق بشر متحمل شده است که از آن جمله می‌توان به قربانی شدن بیش از 17 هزار فرد بی گناه در قضیه ترورها و همچنین تحریم‌های گسترده و ظالمانه یکجانبه علیه ایران اشاره کرد.

وی در پایان تاکید کرد: غریب آبادی ادامه داد: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، مقرر است فرایندهایی که مخل تحقق حقوق مردم است، شناسایی و رفع شوند و این فرایندها محدود به دستگاه قضایی و سازمان‌های زیرمجموعه آن نیست.

117

بیشتر بخوانید:

غریب آبادی: عامل اصلی ترور شهید سلیمانی مشخص است/ به زودی پرونده کیفری تکمیل خواهد شد

کلیدواژه