بهمن 01, 1400 20:15 Asia/Tehran [Updated: بهمن 01, 1400 20:14 Asia/Tehran]
  • تجلیل از مقام هنری «عباس رحیمی» در مؤسسه فرهنگی اکو

تهران- ایران پرس: مؤسسه فرهنگی اکو با همکاری کمیسیون ملی یونسکو در ایران با حضور مفاخر عرصه هنر و فرهنگ، از کتاب «نگارینه‌خط» و سه اثر نقاشی‌خط استاد «عباس رحیمی» رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری ایران پرس، در این مراسم سخنرانان پیرامون جایگاه هنر خوشنویسی در جهان و اهمیت سبک «نگارینه‌خط» به ایراد سخن پرداختند.

«حجت الله ایوبی» دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران در این مراسم اظهار داشت: هنر خوشنویسی هنری است که ما کشورهای اکو، کشورهای راه ابریشم و تمدن های شرقی به آن افتخار می کنیم. باعث فخر این تمدن کهن است که دانش و نگار و نوشتن اینقدر ارجمند بوده که به یکی از بهترین هنرهای روزگار تبدیل شده است.

ایوبی افزود: امسال با افتخار پاسداری از هنر خوشنویسی را به ثبت جهانی رساندیم و این رویداد بسیار اتفاق بزرگ و فرخنده ای بود و خیلی طبیعی است همه به سرعت ابعاد این رویداد را درک نکنند، اما به تدریج همگان در می یابند این مهم، اتفاق بزرگی است و ما قدردان و قدرشناس کسانی هستیم که پرونده پاسداری از هنر خوشنویسی را ثبت جهانی کردند.

«سرور بختی» رئیس مؤسسه فرهنگی اکو نیز در این مراسم، با تأکید بر اینکه هنر خط و خوشنویسی، به‌مثابه ظریف‌ترین و نفیس‌ترین هنر در میان مردمان خوش‌ذوق منطقه اکو است، اذعان کرد: خوشبختانه این هنر والا امروز نیز در روزگار ما نه‌تنها اُفت نکرده است، بلکه بالش و نازش یافته و هنرمندان اصیل با کوشش و تلاش بی‌وقفه به آن عمر دوباره بخشیده‌اند.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو با بیان اینکه استاد رحیمی ابتکارات خلاقانه‌ای در سبک نگارینه‌خط دارد، افزود: ایشان به‌جز به‌کارگیری فرم‌ها و خطوط نقاشی، به رنگ و اصالت آن، استواری پیوند خط با مضمون اثر و انتخاب آن نیز توجه جدی دارند و در آثار ایشان، شاهد دست‌به‌دست دادن صورت و معنی هستیم که این مهم از سوی چهره‌های مطرح هنر، مورد تشویق و تمجید قرار گرفته است.

استاد «عباس رحیمی» بنیان‌گذار شیوه نگارینه‌خط، هم طی سخنانی خط را یکی از هنرهای اصیل و پاک جهان برشمرد و بر هنری که ریشه در اصالت‌ها داشته باشد تأکید نمود.

وی در ادامه اذعان کرد: سبک «نگارینه‌خط» را از تلفیق خط و نگارگری، با تکیه بر اصالت خط نستعلیق و شکسته‌نستعلیق ایجاد نمودم و تلاش داشتم که مضامین و اشکال در یک راستا قرار بگیرند و نخستین اصل این سبک را که حفظ اصالت خط است، حفظ نمایم. وی همچنین با قدردانی از اساتید برجسته خود در کاراته، این ورزش را الهام‌بخش آثار هنری خود برشمرد.

در این مراسم نشان مفاخر فرهنگی رادیو فرهنگ و گواهینامه دان ۹ کاراته به استاد رحیمی اهدا شد و در فواصل برنامه، بهرام بنایی و عرشیا میرزایی به اجرای زنده موسیقی پرداختند.

117

 

 

کلیدواژه